lordoza

Hernie de disc

Postata de ana402 cu 12 ani in urma.

nu stiu ce ínseamna si cít e de rau,dar dupa röntgen acesta este diagnosticul:3=M5460.daca a-ti putea va rog sa-mi explicati.eu traiesc ín ungaria si din pacate nu ínteleg dar cred ca limbajul medical oricum nu l-as íntelege.va multumesc anticipat.ana

Raspunsuri (4)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Lordoza inseamna atunci cand coloana vertebrala este incurbata in plan sagital (antero-posterior), curbura fiind orientata spre inapoi. Este normala lordoza in zona cervicala si lombara. Sanatate!

ana402

acum 12 ani

draga Mihaela,accept ca e normala lordoza,ín schimb durerile pe care le am de-a lungul íntregii coloane vertebrale sínt insuportabile.am primit rezultatele röntgen ín care zice ca lordoza este un pic ciorbita,usoara scadere ín lordoza lombara,parti ale cartilajului,corpurile vertebrale siplacile de capat sínt pastrate,marginile neutrale sínt alungite usor,si sacro-iliac este hipoplazic.eu nu ími dau seama daca este grav sau nu.stiu doar ca nu pot sa.mi desfasor activitatea de durere,cu tot cu calmantele care ma ajuta foarte mult.va multumesc anticipat pentru orice ajutor sau explicatie.ana

Mihaela22120678

acum 12 ani

Pai asa rezultatul e mai complet, desi traducerea e deficitara...
Acolo scrie ca lordoza lombara e diminuata, ceea ce semnifica o discopatie lombara, adica o afectare a discurilor intervertebrale lombare. Per ansamblu, modificarile sunt de natura reumatica, de aceea aveti dureri. Ar fi bine sa va consultati cu un reumatolog, poate chiar sa faceti ceva fizioterapie. Sanatate!

ana402

acum 12 ani

multumesc din suflet,marti am programare la reumatolog.ínca o data multumesc pentru explicatii.cu stima ana