lombosciatoca acuta stanga

Hernie de disc

Postata de elenka cu 11 ani in urma.

Ce pot sa fac? As dori părerea si a unui medic specialist daca se poate! Am facut de curând rmn-ul si diagnosticul a fost de protuzie discala! Am fost internată si am facut tratament cu movalis ,dexametazona inj.,mabron inj.,tador inj.tramadol inj.,pastile :gabaran clorzoxazona si durerile au cedat dar nu cum ar fi trebuit! Im cele din urma am facut o infiltratie cu diprophos! după care am stat 10 zile acasă si m-am internat la fizioterapie recomandată de doctor!acolo am facut băi galvanice.electroterapie,ultrasunete si parafina,masaj uşor pe locul dureros şi 2zile de gimnastică medicală! Acum sunt acasă dar am dureri de nu ma pot deplasa! Ca si tratament am luat arcoxia si gabaran pe lângă toate celelalte menţionate mai sus iar acum la fel gabaran 2 pe zi si miuu-au dat sa iau iar arcoxia încă 1o tablete ,tramadol si antidolor prafuri ! As vrea un sfat ca medicamente sa iau sa Imi treacă durerile astea ca nu mai rezist!Bănuiesc din ce am înţeles ca rascoleste fizioterapia!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Dupa procedurile de fizioterapie durerile se pot accentua. Daca durerile nu se vor ameliora sub tratamentul prescris, este bine sa consultati medicul neurochirurg pentru aprecierea interventiei chirurgicale.

elisabeta

acum 10 ani

am o durere in partea joasa a spatelui si furnicturi in glezna stanga ,am consultat un medic si m-a diagnosticat cu lumbalgia ,repaus la pat si calmante dar ma doare la fel .va rog sa ma ajutati cu un sfat

Petruta

acum 10 ani

Buna Elisabeta! Nu stiu ce medic ai consultat dar ar fi trebuit sa te indrume catre un RMN,doar acolo poti afla sigur ce ai.Calmantele nu te vor mai ajuta mult timp.Eu am avut aceleasi dureri ca si tine si am incercat tot ce a fost posibil,de la antiimflamatoare injectabile pana la tot felul de medicamente calmante care nu-si mai faceau efectul.Am stat asa cam o jumatate de an pana am ramas imobilizata la pat si urlam de durere.Dupa o saptamana in care nu mai m-am dat jos din pat am hotarat sa merg la Bucuresti,la spitalul Bagdasar-Arseni si am facut un RMN. SURPRIZA...am ajuns cu pareza pe piciorul drept si a doua zi am fost operata de urgenta,am avut discul L5 spart si imi prinsese nervul intre oasele sparte.Sper ca tu sa nu ai probleme atat de grave.Mergi si fa-ti un RMN.Iti doresc SANATATE!