LOMBOSCIATICA-DISCOPATIE-LOMBARA cu HDL4-L5

Hernie de disc Sindromul picioarelor nelinistite

Postata de maryana4ever.bella cu 11 ani in urma.

REZULTAT RMN-reducerea lordozei fiziologice lombare,hipertrofiede fatete articulare,ligamente galbene,degenerescenta hidrica discala L4-L5 stadiul ll/lll ,cu protruzie discala L4-L5 paramediana dreapta cu componenta foraminala minima care impreuna cu modificarile degenerative produc mansonarea radacinii nervoase la acest nivel de partea dreapta,corpuri vertebrale in ax,canal rahidian cu dimensiuni pastrate.VA rog daca se poate un raspuns la acest diagnostic .Tratamentul primit la acest diagnostic este ARCOXIA,OMEZ,MILGAMMA si GABALEPT, saptamana viitoare il voi incepe.VA MULTUMESC.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Interpretarea RMN sugereaza prezenta unei hernii de disc la nivel L4-L5 ce influenteaza radacina nervoasa de partea dreapta, ceea ce sustine diagnosticul de lombosciatica.
Este recomandat sa urmati tratamentul prescris.

vas alexandru

acum 11 ani

Buna ziua,
Am un reflux gastric la orice aliment consumat dupa ora 18.A crescut in volum exterior stomacul.In timpul perioadei de adormire nu mi se induce somnul.Nu suporta organismul bauturile carbogazoase,apa minerala,bere etc.Daca totusi adorm foarte greu (pe la ora 3-4) asta se intampla daca dorm pe partea stanga.Din pacate a mai intervenit si sindromul picioarelor nelinistite,care s-a ameliorat prin aplicare pe piciorul in cauza cu NEUPRO.Va rog sa-mi dati un sfat.
Cu respect
Al.Vas

ELENA GAVRILA

acum 7 ani

Buna ziua as vrea sa stiu daca se operaza Discopataia-lombara L4L5-L5S1.