interpretare

Hernie de disc

Postata de gianina49 cu 9 ani in urma.

modificari discopatice etajate la nivelul L4-L5 asociat modificarilor degenerative de la nivelul micilor articulatii posterioare determina contact radicular cu radacina nervoasa L5 de partea stanga la nivelul recesului lateral

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

La nivel L4-L5 sunt descrise modificari degenerative ( de spondiloza) care determina conflict radicular cu radacina nervoasa L5 de partea stanga. Aceste modificari pot fi responsabile de aparita durerilor de la nivelul coloanei lombare cu iradiere pe membrul inferior stang.
Este recomandat sa consultati medicul reumatolog pentru a beneficia de un tratament corespunzator.

gianina49

acum 9 ani

multumesc frumos pentru raspuns,am crezut ca este hernie de disc si trebuie operatie
multumesc din nou .o zi buna