INTERPRETARE RMN

Hernie de disc

Postata de CENUSERIU 70 cu 11 ani in urma.

In urma unor dureri f.mari de picior drept si sold,acum 2 ani am facut un examen RMN la o clinica din BUCURESTI.Acum am aceleasi dureri dar la piciorul stang si spate.Rezultatul RMN de acum 2 ani este:PROTRUZIE DISCALA L4-L5 gradul1;HERNIE DISCALA L5-S1 gradul1.As dori sa stiu daca trebuie sa ma operez de HD sau exista vreun remediu medicamentos!Tin sa mentionez ca imi amorteste si mana stanga,nu pot sa stau mult in scaun,si lucrand ca sofer i-mi afecteaza f.mult activitatea! VA MULTUMESC MULT PTR AJUTOR!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In mod normal, este recomandat sa se repete RMN pentru a observa evolutia leziunilor ( accentuarea herniei sau o noua hernie, etc). Se recomanda ulterior tratament medicamentos in care repausul la pat ( cel putin cateva zile ) este esential ( tratamentul medicamentos poate dura pana la 6 saptamani, corect prescris de catre un medic neurolog); daca dupa aceasta perioada persista durerile ( sau se accentueaza) se va ajunge la interventie chirurgicala ( consult neurochirurgical pe baza noului RMN).

CENUSERIU 70

acum 11 ani

Va mulțumesc din suflet ptr răspuns!

Geo

acum 11 ani

Incercati in primul rand o terapie complementara-0722 344290