Interpretare RMN coloana vertebrala

Hernie de disc

Postata de Panainte68 cu 11 ani in urma.

Tocmai am facut un RMN si as dori ca cineva sa imi poata interpreta rezultatele:
Rezultat:-Degenerescenta discala L1-L2,L2-L3,L3-L4,L4-L5 Si L5-S1:hiposemnal T2 de deshidratare a nucleului pulpos,pensare discala.
-Usoara hernie discala posterioara-circumferentiala lateralizata spre dreapta la L4-L5, cu minim contact radicular L5 dreapta si ancosare durala usoara.
-Usoara hernie discala posterioara-circumferentiala L3-L4 ,mai accentuata in directia laterala dreapta, cu contact dural, necompresiv radicular.
-Protruzii discale posterioare circumferentiale L1-L2 si L2-L3,fara conflict duroradicular.
-Degenerescenta edematoasa tip MODIC II a platourilor vertebrale adiacente a discului intervertebral L4-L5,in rest configuratie si semnal normal in toate secventele al vertebrelor lombo-sacrate.
-Con medular cu aspect normal;
Puteti sa-mi dati si sugestii pentru tratament va rog;

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Examenul RMN descrie modificari degenerative la nivelul coloanei lombare si hernii de disc de la nivelul L1 pana la L5 , cea mai important fiind la nivel l4-L5.
Tratamentul este conservator- medicamentos ( antiinflamatoare si analgezice) la care se asociaza fiziochinetoterapia.

Panainte68

acum 11 ani

Multumesc Pentru raspuns as mai dori sa va mai adresez o intrebare:
Care are fi cel mai bun antiimflamator si analgezic pentru aceasta situatie