Interpretare RMN Coloana Lombara

Hernie de disc

Postata de Raul cu 8 ani in urma.

Rezulatul RMN-ului:
- fara modificari de aliniament al corpilor vertebrali lombari;
- fara modificari patologice de semnal la nivelul maduvei osoase a corpilor vertebrali;
- mica hernie intrasomatica in platoul vertebral T11;
- modificari de artroza la nivelul fatetelor articulare L3-S1;
- usor prolaps L4 cu discreta ingustare foraminala stanga;
- prolaps L5 cu usoara ingustare foraminala stanga si atingere radiculara L5 stanga la nivel foraminal;
- fara stenoze semnificative de canal spinal;
- fara linii de fractura sau formatiuni tumorale.

Raspunsuri (1)

Raul

acum 7 ani

Chiar nu e nimeni care sa mi dea un raspuns