interpretare irm

Hernie de disc

Postata de Andr33as cu 13 ani in urma.

dupa 3 operatii de hernie de disc in urma durerilor si amortelilor pe picior am facut un nou irm la un an de la a 3 operatie si iata rezultatul-hemilaminectomie l5-s1,modificari de semnal difuz neomogen-hipersemnal t1,t2-la nivelul platourilor adacente l4-l5,cu reducerea inaltimii intradiscale la acest nivel,protuzie discala l5-s1 circumferentiala,compresiva pe sacul tecal,minime protuzii discale l2-l3,l3-l4 cu aspect circumferential,retrolistezis l5.as vrea sa imi spuneti despre ce este vorba si cat de grav este.mentionez ca am fost operata in 99 l4-l5,2005 l5-s1,2010 l5-s1 recidiva.va multumesc din suflet si astept raspuns.

Raspunsuri (2)

fabienne

acum 13 ani

cerd ca ar trebui sa spui si ce simptome ai,in ce fel te doare...arsura,furnicatura,descarcare elctrica,care este pozitia care te reconforteaza sau iti mai cedeaza din durere,etc
Sper ca ai fost la un neurochirurg cu IRM-ul dar nu la acelasi care te-a operat de 3 ori.Aici nu se hazardeaza cred nici un medic sa-si spuna parerea,se inpune un examen fizic,IRM si simptome descrise...De asemeni,este important sa spui doctorului daca ai avut alte invazii ale coloanei vertebrale,cum ar fi:anestezie rahidiana,epidurala(poate cand ai dat nastere unui copil),punctie lombara....poate o cazatura de care ai uitat.In fine sunt multe elemente care pot contribui la starea ta de acum si tu trebuie sa-ti faci o lista cu toate evenimentele,apoi sa mergi la doctor cu lectia pregatita.Dupa 3 interventii,categoric ai ramas cu ceva sechele,insa nu este deloc normal sa ai durere.Specific,eu nu sunt medic,sunt un pacient cu dureri cronice de spate si picioare,deci stiu ce simti...Un lucru e bine de stiut,in urma interventiilor repetate la colana vertebrala se poate face fibroza epidurala sau arahnoidita care devine adeziva,amandoua sunt greu de diagnosticat.Doctorul care te-a operat,ar trebui sa stie daca ai facut asa ceva!

Andr33as

acum 13 ani

doctorul care m-a operat mi-a zis,, multumestei lui dumnezeu ca esti asa altii sunt mai rau,,el nu mi-a dat nici un sfat,asa ca te rog sa-mi spui cum pot fi diagnosticate bolile de care mi-aispus,mai ales ca acum au inceput sa-mi apara usturimi,arsuri in zona operatiilor,iar durerea pe picior este mult mai puternica.incerc sa ajung la ploiesti la doctorul soare,la bucuresti nu mai am nici banii nici curajul necesar.