interpretare examinare IRM

Hernie de disc

Postata de msonegirl cu 9 ani in urma.

Buna ziua! As dori o inertpretare a unui buletin de examinare IRM. Mentionez ca acesta va fi citit de un neurochirurg in cateva luni, dar as dori sa aflu cate ceva dinainte. Am fost operata de 4 ori la nivelul L4-L5 L5-S1. Rezultatul suna cam asa:
Coloana cervicala:
Minime protruzii discale cervicale mai evidenta cervical inferior cu discreta compresiune la nivel radicular C7 stg.
Procese degenerative astrozice la nivel cervical.

Coloana lombara:
Procese de fibroza peridural si periradicular stg la nivel L4-5 cu absenta conflictului disco-radicular.
Protruzii discale lateral dr la nivel L2-3 L3-4 necompresive radicular.

Va sunt profund multumitoare! O zi buna si sanatate!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Aveti o mica hernie de disc la nivel C7 care comprima discret radacina nervoasa de la acest nivel; lombar, aveti mici hernii de disc la nivel L2-L3 si L3-L4.
Aceste modificari nu necesita interventie chirurgicala.