hernie

Hernie de disc

Postata de cappac7 cu 12 ani in urma.

rezultat RMN: hernie de disc L4-L5 mediana si paramediana dreapta transligamentara extruzata migrata inferior pana la jumatatea corpului vertebral L5 ce vine in conflict cu radacina nervului L5 drept si in contact cu radacina nervului L5 stang cu amprentarea sacului dural
hernie de disc intraspongioasa localizata la nivelul platoului vertebral inferior L4
mic osteofit marginal postero lateral drept la nivel L4
dupa numeroase tratamente care nu au dat nici un rezultat mi s-a recomandat operatia
va rog sa ma ajutati cu un sfat

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă recomandarea a fost făcută de un medic neurochirurg, probabil că tratamentul chirurgical este cea mai indicată soluţie. Oricum sfaturi legate de această problemă ar fi indicat să le obţineţi de la un medic neurochirurg (puteţi eventual cere sfatul şi unui alt medic neurochirurg)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Modficarile radiologice au semnificatie in contextul clinic al dvs (simptome ca durerea de spate iradiata sau nu, de-a lungul membrului inferior drept/stang (coapsa, gamba, picior)). Daca aceste dureri persista ca intensitate in profida unui tratament medicamentos maximal (ains, antialgice, decontracturante musculare) mai mult de 4 saptamani , se indica consultul neurochirurgical . In afara puseelor dureroase e recomandata fiziokinetoterapie. Puteti incerca purtarea unui corset toraco-lombar realizat conform dimensiunilor dvs .