HERNIE RECIDIVANTA.

Hernie de disc

Postata de GECO cu 11 ani in urma.

buna seara .am 55 de ani ,am fost diagnosticat cu 4 hernii de disc ,dintre care 2 mai accentuate ,iar una (L4-L5) a fost operata, dupa 6 luni a recidivat si iarasi m-am operat ,dar nici dupa a doua operatie ni ma simt bine ,dupa 5 luni de la ultima operatie (pe 14 -06 -2012) am facut nucleoplastie la L4-L5 si ozonoterapie la L5-S1 ,ACEASTA FIIND DESTUL DE AVANSATA DAR NU URGENT OPERABILA .Cu toate acestea ma simt ca inainte de operatii ,cu dureri pe fesa stanga ,care se lasa in muschii gambei si uneori cu amortirea talpii .Va rog sa-mi spuneti ce metode sa mai aplic pt vindecare .Vreau sa ma duc in continuare la munca ,nu sa ma pensionez.VA MULTUMESC PT SFATURI.

Raspunsuri (4)

afer

acum 11 ani

Buna ziua,

Daca doriti sa va raspund la intrebarile pe care le aveti,
sa interpretez analize medicale, sa va ofer sfaturi, tratamente ,
trimiteri catre alti medici va rog sa ma contactati cu un e-mail la adresa
[email protected], sau sa accesati pagina de facebook :
http://www.facebook.com/pages/Consultatii-Medicale/453840897967707.

Medic Naturopat

GECO

acum 11 ani

va multumesc pt recomandari ,o sa incerc in curand sa va contactez.

Octavian Calin

acum 11 ani

Elongatiile si kinetoterapia sunt singura dv. sansa sa va regenerati discurile intervertebrale. Nu stiu ce faceti la munca, dar va este interzis de ex.sa ridicati cu o mana greutati mai mari de 2 kg. si nu aveti voie sub nici o forma sa ridicati nimic aplecandu-va fara sa indoiti genunchii. Greutatea corpului sa va fie preluata pe cat posibil de genunchi NU DE COLOANA. Daca stati in pozitie sezanda, dupa cca. 30-50 de minute OBLIGATORIU pauza de minim 5 min in care sa va miscati. Daca nu puteti indeplini la servici aceste 2 conditii esentiale pentru sanatatea dv., pensionati-va nu va bateti joc de sanatatea dv.

GECO

acum 11 ani

asa este ,nu pot indeplini cu strictete aceste cerinte ,dar nici abuzuri mari de efort fizic nu fac .Am avut colegi de salon care aveau si scolioza odata cu hernia si dupa operatie s-au indreptat iar peste 7-8 luni au inceput sa joace fotbal iar unii lucreaza in constructii si se simt bine .Nu stiu de ce la mine o hernie aparent banala nu a raspuns favorabil dupa 2 operatii.La prima am fost materil didactic si cred ca interventia a fost facuta de studenti ,iar anestezia (rahia) a fost facuta de ei pana a ajunge profu. si drept urmare am avut rahie ascendenta .cu efectele aferente ;imposibilitatea de a respira,tensiune 7 si puls 42.Insa la a doua au lucrat medicii personal ,operatia a decurs bine si fara prob de anestezie totusi.........rezultatul nu e cel asteptat.V multumesc pr recomandari.