hernie iatala

Hernie de disc

Postata de cristina-valmontone cu 12 ani in urma.

buna ziua!eu si prietenul meu suntem in italia de mai multi ani.de curand a fost diagnosticat cu ''''hernie iatale''''.nu am dictionar la dispozitie,nu stiu cum se numeste in limba noastra.de cativa ani simte un nod in capul pieptului,dar pana de curand nu l-a deranjat prea tare.as dori sa stiu ce este,daca este grav,ce tratament ar trebui sa urmeze,ce regim alimentar ar trebui sa urmeze si daca aceasta boala ar putea recidiva,v-as fi foarte recunascatoare daca m-ati putea ajuta sa-mi spuneti si unde pot cauta niste retete de regim pt el.va multumesc mult si anticipat!

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Hernie hiatala. Cautati pe internet si discutati cu medicul. Nu va spune nici un medic pe internet ce tratament sa urmati.

Medic Epuran

acum 12 ani

În limba română această afecţiune se numeşte hernie hiatală (cum bine a spus şi utilizatorul Iuli). În linii mari există trei tipuri de hernie hiatală:
1.hernia prin alunecare (cea mai frecvent întâlnită, în general nu este gravă şi nu necesită tratament)
2.hernia paraesofagiană
3.mixtă.
Hernia paraesofagiană şi cea mixtă pot dezvolta complicaţii, fiind astfel mai grave.
În cazul herniei prin alunecare simptomele uşoare sau ocazionale se pot trata doar printr-o modificare a stilului de viaţă. Simptomele severe pot fi tratate cu succes de obicei prin tratament medicamentos. In unele cazuri, mai puţin obişnuite, hernia hiatala prin alunecare se tratează chirurgical
In cazul herniei paraesofagiene sau mixte, este recomandată în mod normal interventia chirurgicala, pentru evitarea apariţiei complicaţiilor de aceea este recomandat consultul unui medic.
Ca regim de urmat, în primul rând este necesară renunţarea la fumat şi evitarea consumului de cafea şi alcool, iar în al doilea rând mesele trebuie să fie dese dar scăzute cantitativ.
Pentru administrarea unui tratament medicamentos trebuie obligatoriu consultat un medic gastroenterolog