Hernie discala si protruzie circumferentiala

Hernie de disc

Postata de addastu cu 10 ani in urma.

F, 22 de ani, 65 kg, 169 cm. Diagnostic: Hernie discala pe linia mediana si protruzie circumferentiala la nivel L5-S1 cu conflicte disco-radiculare cu ambele radacini L5 si S1.

Mai in termeni omenesti, imi puteti spune va rog ce inseamna asta si care sunt consecintele si recomandarile pe termen lung?

Multumesc mult!

O seara buna,
Adriana

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Aveti o hernie de disc la nivel L5-S1 care atinge radacinile nervoase.
Este bine sa consultati medicul neurochirurg pentru evaluare si aprecierea necesitatii interventiei chirurgicale. Daca nu se pune problema operaiei, tratamentul va fi conservator ( antiinflamatoare, analgezice), recuperare medicala.
Pe viitor, este bine sa evitati ridicarea de greutati, efortul fizic excesiv, etc.

addastu

acum 10 ani

Multumesc mult pentru raspuns :) O zi frumoasa

ROZALIA

acum 10 ani

Am 52 de ani sunt o doamna la 77 kgIn data de 09.08.2013 am facut un RMN la coloana lombara,dupa tratament medicamentos deoarece am ramas cu piciorul stang cu probleme,[amortite ultimele 3 degete,durere in pulpa amortita talpa,durere in fesa stanga cu radiculozitate pe partea laterala a piciorului] Rezultatul RMN
-rectitudinea segmentului vertebral lombar,cu corpi vertebrali in ax,
-osteofiza anterioara la nivelul corpilor vertebrali L1,L3si L5,
-degenerescenta hidrica discala la nivelul discului intervertebral L5-S1
-protruzie discala circumferentiala L4-L5,mai etalata pe partea stanga,cu conflict radicular stang
-hernie discala subligamentara L5-S1,mediana,cu conflict radicular stang si tendinta de migrare,ce amprenteaza sacul dural.
Si medicul neurolog si cel neurochirurg mi-au zis sa ma operez.Am facut fizioterapie dar nu am avut nici un rezultat.Am asteptat sase luni si am facut un nou RMN sa vad evolutia coloanei.Rezultatul celui de al doilea RMN este"
-corpi vertebrali in ax,
-reducerea continutului hidric discal L5,
-la nivelul L4-L5,protruzie discala circumferentiala,cu ingustarea recesurilor laterale si contact radicular stanga
-la nivelulL5-S1,protruzie discala medio-laterala stanga,cu contact radicular la nivelul recesului lateral
-hipertrofie de fatete articulare la nivel L4-L5, L5-S1,cu amprente foraminale bilateral
-minime protruzii discale circumferentiale L2-L3,L3-L4
-canal rahidian cu dimensiuni pastrate.Conteaza si parerea dumneavoastra
.Multumesc