Hernie discala posteromedianaL5 S1

Hernie de disc

Postata de BV Roxi cu 13 ani in urma.

Am 29 ani si am fost diagnostificata in urma unui ex.tomograf cu hernie discala posteromediana lateralizata drt.L5S1 cu conflict tecal si radicular drt.pt. care mi s-a
recomandat operatia si mici hernii intrasomatice L3,L4.Operatia ma sperie,recuperarea dureraza mult si exista riscul recidivei.Mentionez ca la servici stau 8-10 ore numai pe scaun ,atunci durerile se intetesc iar cand stau in pat cedeaza.Durerea coboara pe picior dar este usoara si nu permanenta.Exista si alte variante in afara interventiei chirurgicale in acest caz ?Daca continui sa merg la servici exista riscul sa se agraveze?

Raspunsuri (2)

raluca

acum 13 ani

Daca mergi la munca si stai atatea ore numai pe scaun se va agrava aceasta boala de care suferi. Daca medicul ti-a recomandat sa faci aceasta operatie, mergi pe mana lui. Hernia poate recidiva daca faci eforturi care suprasolicita coloana.

Constantin

acum 13 ani

Incearca inainte de operatie o terapie naturista.Suna la 0722344290