hernie de disc

Hernie de disc

Postata de Bella Liliana cu 9 ani in urma.

Buna ziua!!
Va dau rezultatul RMN
RMN coloana lombara:
Discreta scolioza lombara dextro-concava.Corpi vertebrali aliniati la marginea posterioara.
Rectitudinea coloanei lombare de profil.
Modificari degenerative Modic II platouri vertebrale adiacente L5,S1 si platou vertebral inferior L4.
Discrete osteofite anterioare L3,L4,L5.
Discurile intervertebrale:L4-L5,L5-S1 in hiposemnalT2 deshidratate.
Hernie de disc:L5-S1 paramediana dreapta,15/7/10mm,cu stenoza canal rahidian(diametrul antero-posterior=5mm)si conflict radicular.
Debord discal circumferential L4-L5,fara conflicte radiculare.
Concluzie: !.Hernie de disc:L5-S1 paramediana dreapta,15/7/10mm,cu stenoza canal rahidian(diametrul antero-posterior=5mm)si conflict radicular.
2.Debord discal circumferential L4-L5,fara conflicte radiculare.
Exista tratemnt ptr aceasta concluzie RMN sau trebuie operatie de urgenta??
Astept raspuns..Multumesc

Raspunsuri (4)

Bella Liliana

acum 9 ani

raspuns

Bella Liliana

acum 9 ani

raspuns

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Medicul neurochirurg este cel care apreciaza necesitatea interventiei chirurgicale, in functie de starea clinica dar si de imaginea RMN.

bella liliana

acum 9 ani

Multumesc