hernie de disc

Hernie de disc

Postata de danielstanciu25 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am fost diagnosticat la un examen CT cu scolioza lombara dextroconcava , pensarea spatiului iv. L4-L5 si L5-S1, hernie de disc medio-laterala stanga la L5-S1, articulatiile sacro-iliace normale si artroze intervertebrale lombare.Va rog sa-mi spuneti...se impune o interventie chirurgicala...sau cu un tratament bun si un mod de viata adecvat...am sanse sa scap de operatie...? Va multumesc. P.S. Sa incerc si niste infiltratii cu ozon...??

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

se recomanda fizio-kinetoterapie intr-o clinica de recuperare medicala, evitarea ridicarii de greutati mai mari de 5 kg, evitarea eforturilor fizice mari, scaderea in greutate daca se impune (supraponderal sau obez), tratament antialgic, antiinflamator nonsteroidian si decontracturant la indicatia medicului curant.
un consult de neurochirurgie se impune in cazul existentei unui deficit motor si/sau dureri nonresponsive la tratamemt timp de cel putin o luna de zile (dureri ce-si pastreaza intensitatea)

danielstanciu25

acum 12 ani

Va multumesc mult pentru raspuns. Am inceput de vreo 10 zile un tratament cu gabapentina si se vad ceva imbunatatiri ( de fapt pot spune ca imbunatatiri majore),pt ca am stat numai la pat in aceste 10 zile si nu am facut efort deloc.Am 186 cm si 89 kg (am avut pana acum vreo 3 saptamani 92 kg dar am mai dat jos cate ceva din surplus...si as dori sa ajung pe la 83-85 kg).O sa incerc si o fizio-kinetoterapie...si desigur am sa tin cont de sfaturile dvs cu privire la evitarea eforturilor , mai ales ca stiu prin ce dureri cumplite am trecut.Va multumesc inca odata si va doresc multa sanatate..! P.S Discurile herniate isi mai pot reveni cu vreun tratament...sau din contra...odata cu inaintarea in varsta va fi si mai rau ?