Hernie De Disc l5-s1?

Hernie de disc

Postata de andya_deea cu 3 ani in urma.

Buna seara.
In octombrie 2019 am cazut in genunchi si mi.a provocat hernia, chinuindu.ma cu blocajul de spate apoi coborarea instanta a durerii pe piciorul stang. Stiam acum 5 ani ca am hernie L5-S1 dar nu era de operat la acea perioada.

Am luat medicamente, am facut 3 infiltratii pana la urma sa ajung sa stau in pat 4 zile...nu puteam face nimic ca aveam dureri, doar antiinflamatoare dupa cap dar mai trebuia ceva in plus, am venit in Romania si mi.am facut un rmn lombar si am aflat ca mi.a iesit ,,nucleul ala din coloana,, si e de 8mm...mi l.a citit un medic neurochirurg si a spus clar ca e de operat.
Evident am refuzat si am facut fizioterapie+kinetoterapie, 3 injectii in muschi o zi da una nu si medicamentele prescrise de medicul neurochirurg. Dupa 10 sedinte inca aveam dureri dar in ziua urmatoare au cam disparut....

Pe 2 sau 3 iulie (luna asta) din cauza alergiei la polen m.am ales cu o tuse si in acea data am tusit si am simtit ceva in spate...incet, incet durerea a coborat pe piciorul stang (tot instant).
M.am dus la clinica si am reanceput kineto cu fizioterapie dar am adaugat in plus ozonoterapia...dupa primele 2 zile de fizio s.a instalat pe fesa si piciorul stang o durere constantă.

O zi am fost libera mierurea trecuta (

Raspunsuri (1)

andya_deea

acum 3 ani

(Dar direrile s.au intensificat), joi abea m.am dus la clinica si vineri m.a dus la clinica un prieten.....durerile infernale au continuat pana azi dimineata, nu puteam sa dorm, nu mai gaseam nici o pozitie in care sa stau bine....ba cu fata in sus, ba cu fata in jos, ba pune perna sub picioare, ba ia.o...etc
Azi dimineata m.am trezit cu dureri foarte mari pe gamba, o usturime foarte tare, nu puteam sa calc.
M.am dus la spital dimineata pt internare si eventual operatie dar ca n.am inteles de ce m.a trimis dr acasa....fie....aflam maine sau poimanie😉
Curios ca dupa acelasi tratament ca cel din ianuarie a cedat durerea chiar azi ducandu.ma vreo 3km pe jos si am continuat mersul pe jos aproape toata ziua....dar....in spate nu mai am dureri, pe picior inca ma mai sageata, ma taie , tine la gamba si simt piciorul ciudat la atingere...

Diferenta dintre ambele crize e ca tura asta m.a durut tot fundul si putin din fesa dreapta, de picior ce sa zic, mi l.a terminat.

Nu am rabdare pana maine...
Maine dim am programare la rmn lombar...e posibil sa fie aceiasi 8mm ca tura trecuta??? Adica hernia cand termina cu criza se retrage??? Sau ramane inca acolo???

Daca in ianuarie mi.a propus operatia, acum daca mi.a trecut acele dureri groaznice medicul ma mai poate opera??? Nu vreau sa trec a3a oara printr.o alta criza...am inteles ca hernia de disc nu e o urgenta, hmmm, interesant...mori, crapi stai acasa ca la urgente te duci degeaba...oare asa e???

PS: am 35ani, 52kg si 1.67cm

O seara buna si multumesc anticipat