Hernie de disc cervicala

Hernie de disc

Postata de vitoxana cu 11 ani in urma.

Concluzie Rezonanta Magnetica:
Formatiune de volum intradurala extramedulara pe stinga la nivelul corpului vertebrei C7.Semne RM de modificari degenerativ distrofice. Herneie de disc paramediana pe dreapta C5/6.Protruzie de disc C4-5.

In acest caz este nevoie de interventie chirurgicala sau se poate merge si pe tratament conservator?
Astept raspuns!Multumesc anticipat!
cu respect
Oxana Valachi

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Tipul de tratament se stabileste in functie de simptome. Daca este vorba de un deficit motor ( imposibilitate de utilizare a membrelor superioare) se indica intervetia chirurgicala.

vitoxana

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspuns,In urma tratamantului,nu s-a observat nici o ameliorare.In acest caz e nevoie interventie chirurgicala??Dar acea formatiune?care sunt urmatorii pasi?Va multumesc anticipat!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este indicat sa consultati medicul neurochirug cu filmul examinarii RMN pentru a aprecia necesitatea interventiei chirurgicale.