Hernie de disc cervicala rog ajutor tratament

Hernie de disc

Postata de Dia_na cu 8 ani in urma.

Buna ziua,
Am 30 ani si sufar de niste dureri vechi de 5-6 ani care s-au agravat . Durerile au aparut initial in zona gatului in fata pe partea dreapta si au semanat cu o jena, senzatie de nod in gat dupa care in timp s-au lasat cu amorteala mainii, uneori a piciorului , dureri spre spate , dinti in partea dreapta si jumatatea dreapta a capului. In incercarea da a gasi cauza am facut investigatii cu diferiti doctori (orl, stomatologie, endocrinologie, neurologie, plamani) si in final am ajuns la RMN. In urma RMN-ului am vazut ca am : herne de disc C5 si C6 in contact tangential cu radacinile C6 si C7 pe dreapta intraforaminal si fine modificari spondilartrozice adiacente. Mai exact apar deborduri discale circumferentiale asimetrice la nivelul discurilor C5 si C6 ce ingusteaza usor gaurile de conjugare pe partea dreapta , in contact tangential cu radacinile C6 si C7 de parte dreapta intraforaminal. Au mai aparut osteofite marginale la nivelul platourilor vertebrale adicente celor 2 discuri, C5 si C6 care sunt deshidratate si pensate. Alta concluzie a RMN-ului este ca am tulburare de statica vertebrala cu rectitudinea coloanei cervicale in plan sagital.
Urmeaza sa merg la un doctor neurolog si probabil neurochirurg. Va rog sa a ajute un medic specialist cu o parere legata de tratament. Nu imi doresc sa ajung la operatie. In momentul de fata iau ibuprofen cand durerile sunt insuportabile si incerc sa fac usoare miscari ale gatului pentru a spori mobilitatea.

Multumesc mult

Raspunsuri (1)

Utilizator11610872065

acum 3 ani

Salut, ce ai rezolvat cu simptomele tale că și eu sunt în aceeași situație.Era de la cervicală, cum ai rezolvat?