Hernie de disc cervica

Hernie de disc

Postata de Monick cu 12 ani in urma.

intrebareBuna ziua, Sunt operata de 1saptaman si 11zile de hernie de disc cervicala(C5-C6). Doctorul mi-a prescris sa stau la pat dau saptamani. De vreo 3 zile am niste amateli groaznice in special cand ma intorc de pe o parte pe alta. Va rog frumos un raspuns. Mntionez ca inca nu m-am ridicat din pat si mai am circca o saptamana pana cand voi avea voie sa ma ridic.

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

daca ati stat 1 saptamana si 11 zile la pat dupa interventie, inseamna ca deja ati stat cele doua saptamani prescrise de doctor, nu? sau nu se intelege bine ce anume ati scris dumneavoastra.
de obicei in urma operatiei simptomatologia inca mai persista cateva saptamani, de aceea si recomandarea de repaus la pat in aceasta perioada. in afara de repaus nu vi s-au prescris si niste medicamente ? daca da, le luati?
oricum, recomandarea ar fi ca in cazul revenirii simptomatologiei sau agravarii acesteia in urma operatiei, sa contactati tot medicul care v-a operat, doar acesta fiind in masura sa explice situatia, acest doctor fiind singurul care cunoaste situatia cu adevarat.

va urez o zi buna

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi indicat sa purtati si un guler tip philadelphia circa 2 luni, si sa efectuati un plan de recuperare, la indicatia medicului curant.

membru241063

acum 10 ani

si eu am fost operata de c5 c6 am purtat doua luni guler. dupa doua saptamani de repaus in pat am avut ameteli groasnice de ma lua smurdu si ma interna la neurologie timp de doi ani sunt trei ani de cand sunt operata si tot ma chinui desi fac kineto medical la mana ca am ajuns la atrofie musculara