Hernia

Hernie de disc

Postata de Irinutza70 cu 14 ani in urma.

Buna ziua!
Am 42 de ani si de multi ani am probleme cu coloana.In urma cu 3 ani am facut un RMN la care mi s-a pus urmatorul diagnostic:
Hernie de disc L5-S1 postero-laterala stanga,intraforaminala,cu fragment migrat caudal10/9 mm in canalul vertebral.
Efect compresiv asupra radacinii nervoase corespunzatoare cozii de cal din recesul lateral stang.
Mica herniere discala L3-L4-postero-mediana.
Protruzie discala circumferentiala L4,L5,ambele cu moderat efect compresiv asupra sacului dural.
Modificari distrofice in hiposemnal T2 discale,cu reducerea moderata a inaltimii L3-L4,L4-L5,L5-S1.
Am fost la spitalul Bagdasar,unde un profesor-doctor m-a pus sa merg pe varfuri si pe calcaie(totul ok,deoarece eram dupa 2 saptamani de spitalizare) mi-a spus ca atunci cand voi avea trei saptamani de dureri consecutive care nu cedeaza la tratamente sa revin ptr operatie.De atunci m-am obisnuit cu durerea,care nu se lasa pe picior decat rar,mai iau calmante,dar intreb este posibil sa paralizez pur si simplu si sa nu se mai poata face nimic.Este o operatie riscanta ,daca medicul m-a amanat.Sunt o mama singura cu responsabilitati.Ce ma sfatuiti?Exista cumva in vreun spital,o fundatie,unde ma pot adresa ptr operatie,preturile vehiculate in spitale depasesc cu mult posibilitatile mele.
Multumesc anticipat! Irina,Ploiesti

Raspunsuri (13)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

In acest moment nu aveti deficit motor (afectare a radacinii nervoase), d-nul profesor in urma examinarii a constatat acest fapt si cred ca va explicat care sunt indicatiile operatorii. Sfatul meu este sa faceti miscare in limita tolerantei, masaj, fizioterapie, cura balneara si la nevoie tratament antialgic, antiinflamator si decontracturant, toate aceste metode ac***a un rol conservator. Daca durerea devine insuportabila, se insoteste de amorteli la nivelul membrelor infecrioare consultati neurochirurgul.

MARINA

acum 14 ani

SI EU SANT OPERATA DE HERNIE DE DISC AM 41 DE ANI SI SANT OPERATA DE 6 ANI SI TOT NU SANT BINE,MAM OPERAT PE PARTEA STINGA SI ACUM A RECIDIVAT PE DREAPTA.MIE MI SE LASA DUREREA PE PICIOR PINA JOS IN PULPA PICIORULUI SI IN ACELASI TIMP AVEAM SI NISTE FURNICATURI.SFATUL MEU ESTE SAMAI CONSULTI SI ALT MEDIC.EU MAM OPERAT LA SPITALUL MILITAR DIN BUCURESTI LA DR.MITRICA.ITI DORESC SANATATE.

Alina Iatan, recuperare medicala

acum 14 ani

buna seara! eu am invatat in facultate ca hernia de disc se operaeaza in momentul in care nu mai exista control asupra picioarelor, asa ca dvs. sunteti intr-un stadiu in care nu necesita interventia chirurgicala. oricum mare grija caci nu trebuie sa stati asa si sa urmati strict tratamentul de recuperare medicala constand in fizioterapie daca exista durere apoi obligatoriu gimnastica medicala. sunt sigura ca exista in Ploiesti cabinete medicala in care puteti efectua astfel de programe prin casa de asigurari astfel costurile fiind minime, apoi o data invatat programul de kineto (gimnastica) il puteti continua dvs. acasa de doua ori pe saptamana cat mai mult timp! totul e sa vreti! sanatate multa!

iliuya aurelian

acum 14 ani

am fost la o d-na neurolog si mi a dat diagnosticul "sindrom radicular L5 stg" ce inseamna va rog sa mi explicati si mie

Ana

acum 13 ani

Ti-l recomand pe d-l dr. neurochirurg Soare de la spitalul Judetean Ploiesti. Eu ma operez saptamana viitoare... problema identica cu a ta... doar ca am parestezii(furnicaturi pe picior)

Irinutza70

acum 13 ani

Sa-mi spui cum te simti dupa operatie Ana.Da-mi un id sa vb.
Sanatate iti doresc!

Irinutza70

acum 13 ani

Buna Ana,

Te-ai operat,cum te simti?
Intre timp mi-am descoperit si ciocuri pe coloana cervicala,am mari dureri la gat,umar,cot de la inceputul lunii,am facut tratament...numai bine nu sunt.
Astept un raspuns/multumesc.

vali

acum 13 ani

pentru ana.am 3 operatii de hernie de disc sunt din campina si te rog sa-mi spui si mie cum pot lua legatura cu doctoru soare.iti multumesc

Andr33as

acum 13 ani

te rog sa-mi spui si mie cum pot lua legatura cu doctorul soare.lasa-mi un msj aici,te rog mult .vali

florianmuscalu

acum 8 ani

dr.soare s-a mutat la spitalul judetean din ploiesti telefon 0244537711

bivolaru victoria

acum 13 ani

sunt operata de 3 ori de hernie de disc ultima oara in ianuarie am fost in statiune, am facut recuperare, iar acum am piciorul drept amortit ,cu furnicaturi si dureri in zona operatiei a soldului si pe picior.am fost operata in bucuresti la militari de dr mitrica,eu sunt din prahova,daca aveti vreo idee despre ce as putea sa mai fac va rog sa imi spuneti.

Daniela

acum 13 ani

Buna ! Si eu sunt operata de 3 ori in 2 ani hernie de disc recidivata am 40 de ani dar nu ma simt bn nici acum , de la ultima operatie am 1 an ! intrebarea mea este , daca poate cineva sa-mi raspunda ce repercursiuni au aceste operatii repetate ?

cristi

acum 10 ani

Daca nu ai facut operatia inca,mergi si fao cit estimai tanar,eu am facuto e foarte usoara am stat doar ozi inspit.La BLTAZAR la dr.vasilescu un om deosebit si fara pret mat.