Hernia de disc

Hernie de disc

Postata de elena gina cu 14 ani in urma.

Am fost diagnosticata in urma unui examen RMN cu:
-HD L4-L5 mediana si paramediana dreapta, voluminoasa, cu compresie accentuata pe sacul dural si conflict radicular L5 dreapta de la emergenta din sacul dural pana in recesul lateral drept.
Nu am ajuns inca la neurochirurg.
Ce se mai poate face?
Va multumesc!

Raspunsuri (6)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Exista compresie accentuata pe sacul dural si afectarea radacinii nervoase L5. Trebuie sa consulati medicul neurochirurg. De regula tratamentul conservator se va efectua timp de 3-6 luni, insa consultul medicului neurochirurg este obligatoriu in vederea oportunitatii interventiei chirurgicale.

ANA

acum 14 ani

NNNNNNNNNNNNNNNNN

alexandru petru balaban

acum 11 ani

buna ziua am si eu dureri infernale in sold am facut un rmn in tara si mi au fost gasite urmatoarele : protruzii discale L4-L5-S1 cu compresiuni durale si atingeri radiculare si modificari de sacro-ileita dr. edematoasa va rog frumos dc exista cineva de specialitate care ma poate indruma ce pot sa fac sa scap de dureriile nesupprtabile care le am !!!

claudiu

acum 9 ani

retitudinea segmentului lombar cu corpuri vertebrale in ax osteofite anterioare și posterioare L5 si depunere de grasime platou vertebral inferior L5 . Reborduri discale convexe L3 L4 și L4 L5 cu amprenta pe sacul dural. La nivel L5 cu S1 protruzie circumferențial subligamentară cu rupturi fibrilare recente pe linia mediana,cu amprenta pe sacul dural și contact radicular intracanalar bilateteral,mai accentuat de partea dreapta. Chisturi Tarlov cu diametrul de 1,3 cm si 1,1 cm în dreptul corpului vertebral S2.

doctor cinstit

acum 8 ani

ia legatura cu un popa ,dar repede;ce zic eu repede urgent

Cristina Mari

acum 8 ani

RMN coloana lombara nativ: Discreta scolioza sinistro-convoca lombara superioara. Debord discal L4-L5 mediana,cu amprentarea sacului dural. Pe decenta myelo-fără modificări de semnal. Aliniament vertebral cu aspect in limite normale. Fără alte modificari de semnal. Va rog sa mi Spune-ți ce înseamnă,va mulțumesc!