hernia de disc cervicala

Hernie de disc

Postata de ADRIANA1185121 cu 14 ani in urma.

Chisturile din colul humeral sunt urmare a herniei de disc cervicale?Diagnosticul este de hernie cervicala insa durerile le am in maini,nu la gat.Am 42 de ani.Multumesc

Raspunsuri (1)

dr sarbu

acum 14 ani

sunt doua entitati diferite. deci in primul rand aveti o periartrita scapulohumerala -PSH- care se amelioreaza cu fizioterapie. si discopatia cervicala beneficiaza de tratament la fizioterapie. durerile sau poate mai curand amorteli as presupune ca aveti in maini sun proiectia in periferie a discopatiei. nu este OBLIGATORIU sa aveti dureri si la nivelul coloanei cervicale.
o zi cat mai buna, si sanatate!