HDL 4-5 mediana si paramediana bilateral

Hernie de disc

Postata de DENISA-MONA cu 12 ani in urma.

Va rog sa-mi interpretati urmatorul rezultat RMN lombar:
- status post-operator pentru hernie de disc L4-L5 (laminectomie dreapta L4 si L5, modificari fibrotice cicatriceale peri-radiculare intra-foraminale L4 dreapta)
Examen IRM coloana lombara pune in evidenta:
-aspect de deshidratare a discyurilor intrevertebrale L4 si L5 cu reducerea in inaltime a spatiului L4 - L5;
- hernie de disc posterioara mediana si paramediana bilateral la nivel L4-L5 cu amprenta pe sacul dural si contact disco-radicular bilateral;
debord discal postero-lateral stang l5-s1 in contact cu radacina L5 stanga;
modificari degenerative de tip MODIC III vizibile in oglinda la nivel L4-L5;
- hernie intra-pongioasa platou superior L2;
- con medular cu morfologie si semnal in limite normale, situat la L1.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi necesara fizio-kinetoterapie intr-o clinica de recuperare medicala, evitarea ridicarii de greutati mai mari de 5 kg, evitarea eforturilor fizice mari, scaderea in greutate daca se impune (supraponderal sau obez), tratament antialgic, antiinflamator nonsteroidian si decontracturant la indicatia medicului curant