haernie de disc cervicala

Hernie de disc

Postata de carmen243 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am o hernie de disc cervicala intre C3-C7. Nu stiu daca trebuie sa ma operez si carui medic neurochirurg sa ma adresez. Daca ma poate ajuta cineva ii multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Va recomand DR. EXERGIAN de la spitalul Bagdasar-Arseni Bucuresti (neurochirurgie), pentru consultatie si decideti impreuna daca e de operat sau nu.
Oricum nu are cum sa fie hernie de disc C3-C7. Discurile sunt C3-C4, C4-C5, C5-C6, C6-C7.
Sanatate!

mary

acum 12 ani

depinde si de simtomatologie .scapati cumva obiectele din mana ?exista amorteala ,ameteala ,dureri ,slabiciuni in brate .operatia trebuie sa fie ultima solutie cand se instaleaza deficitul neurologic pt ca operatiile pe coloana sunt destul de delicate ramaneti pe viata cu sensibilitate de aceea trebuie facut un rmn nou ,cand ati facut rmn in urma caruia vi sa pus diagnosticul de hd cervicala ?aveti grija pe mana carui dr ajungeti sa mergeti la doi trei dr ca sa aveti mai multe pareri nu strica.sunteti din buc ?incercati si la sp universitar la etaj 8 neurochirurgie si cereti acolo sa vi se recomande un dr bun pt consultatie dar sa aveti filmul recent de la rmn si rezultatul scris .dar ceva tratament ati facut ?sanatate si succes

carmen243

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspuns.Am un rmn recent de la inceputul lunii septembrie 2011. Imi amortesc ambele miini si am dureri de spate si la ceafa.Stiu ca operatiile pe coloana cervicala sunt foarte periculoase si dificile , din acest motiv doresc daca stie cineva un medic bun neurocirurg caruia sa ma adesez. Am facut doar fizioterapie care nu m-a ajutat deloc.