Fragment migrat caudal

Hernie de disc

Postata de Jandumitru cu 12 ani in urma.

Buna seara!
In urma RMN-ului facut la coloana vertebrala am primit rezultatul:"HDL L1-L2 situata paramedian drept cu fragment migrat caudal ac***a dimensiuni de 22/11 mm"
Va rog frumos sa-mi spuneti ce tratament trebuie sa fac. Sau trebuie operatie la asa ceva?
Va multumesc anticipat.
Jan

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul diagnosticului de hernie de disc, înaintea considerării intervenţiei chirurgicale este necesară urmarea unui tratament nechirurgical. Tratamentul chirurgical este luat în considerare doar la aproximativ 10% din persoanele cu hernie de disc, cei la care durerea nu cedează nici după 4-8 săptămâni de tratament nechirurgical
Decizia de intervenţie chirurgicală va lua în consideraţie rezultatele testelor diagnostice, examenul fizic, răspunsul la tratamentul nechirurgical. Recomand totuşi consultul şi opinia unui medic neurochirurg, cel mai în măsură să adopte o decizie în cazul d-vs, după efectuarea unui examen medical complet