este periculoasa netratarea herniei de disc

Hernie de disc

Postata de 18lolo cu 12 ani in urma.

am facut un rmn si a fost mama la doctor eu nu am fost.voi scrie rezultatul va rog sami spuneti daca este necesar operatia,este fisurat ,rupt definitiv discul,daca nu ma operez ce riscuri am,sau mai ameliorat durerile dar inca persista durerea,dupa mai bine de o luna,a iradiat pe partea posterioara in tot piciorul foarte crunt. la l5-s1 se constata protruzie discala asimetrica,pe intreg conturul,si extruzia intracanalara a unui fragment discal11/10/08 mm,migrat infero-lateral stanga,ce determina amprentarea sacului dural si compresiunea importanta a radacinii s1 stangi intratecal si preforaminal

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din pacate, odata intamplate cele de mai sus, sanse sa se vindece de la sine aceasta afectiune nu sunt, si desi pe moment durerile au cedat, in viitor acestea se vor accentua si vor fi din ce in ce mai greu de suportat. de aceea, daca nu aveti contraindicatii pentru operatie, si aceasta v-a fost recomandata de medicul dumneavoastra neurolog, recomandarea ar fi sa va operati acum, inainte sa apara complicatiile. operatia nu este atat de grea/traumatizanta si nici nu dureaza mult.
principalele complicatii ar fi acestea:
1. Durere cronica de spate;
2. Afectarea motilitatii sau a functiei senzitive de la nivelul membrelor inferioare;
3. Incontinente sfincteriene;
4. Leziuni permanente ale maduvei spinale (apar destul de rar).

in stadiile incipiente ale herniei de disc se recomanda tratamentul conservator cu ajutorul analgezicelor/antiinflamatoarelor, dar pe masura ce aceasta evolueaza, recomandarea este de interventie chirurgicala.
pentru mai multe detalii despre hernia de disc puteti sa cititi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc_4557

va urez o zi buna

gavril

acum 12 ani

va multumesc de raspuns am fost m-am operat iar acum ma simt bine mai am inca ceva dureri dar sunt usoare,am 2 saptamani de la operatie.multa sanatate va doresc si dvs

valy pufulete

acum 11 ani

buna seara,ma numesc valy si am aproape 18 ani.de o zi a inceput sa ma doara in partea dreapta pe picior.mi sa facut o galma se simte foarte bine.nu stiti ce este.e imoprtant sa ma opere4z k ma doare rau