Este hernie de disc sau nu

Hernie de disc

Postata de catalin_702001 cu 11 ani in urma.

Buna ziua ,am 42 ani si sunt sofer ,acuz dureri grave de picior,am facut tratament cu antiinflamatoare si calmante=nimic nici o schimbare desigur cu repaus 10 zile la pat,apoi am facut testul RMN,care spune ca sunt modificari importante de artropatie interapofizara posterioara la L2-L5,si degenerare discala la L5-S1,dar fara compresie radiculara,apoi am facut injectii langa coloana cu dexametazona si xilina si totusi nu obtin ameliorari .
Ma puteti ajuta cu un sfat ,multumesc

Raspunsuri (3)

maria popescu

acum 11 ani

Mergeti la Tg.Mures sunt cei mai buni doctori. Operatia (daca considera dansii ca este necesara) este foarte usoara, recuperarea deasemeni si scapati de dureri.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil este vorba de lombosciatica ; daca nu exista un deficit motor (sa tarati picorul, sa nu puteti misca membrul inferior, etc) se recomanda tratament medicamentos (corect administrat) timp de 4-6 saptamani; daca nu apare un raspuns satisfacator in aceasta perioada, se ia in considerare interventia chirurgicala.

catalin_702001

acum 11 ani

nu am nici un deficit motor in legatura cu piciorul mai tare ma supara cand stau pe scaun , sau intins pe spate pleaca durerea pe fese in jos, si astazi un medic neurochirurg mi-a recomandat balneofizioterapie la Baile Felix. M-ar ajuta cu ceva acest tip de tratament?