Este grav?

Hernie de disc

Postata de Utilizator21621579825 cu 2 ani in urma.

Examinare efectuata: IRM coloana vertebrala cervicala Statica vertebrala cervicala modificata prin stergerea completa a lordozei fiziologice si rectilinizarea segmentului. Semnal osos si inaltimea corpilor in limite normale. Osteofitoze marginale anterioare C5-D1. Discuri intervertebrale deshidratate global, cu reducerea inaltimii corespunzatoare C6-C7. Cordon medular amprentat usor prin debord discal median si paramedian bilateral cu grosime axiala de 3.9 mm fara a produce mielopatie insa cu atingerea si usoara compresie radiculara C7 bilateral preforaminal. Tendinta similara se regaseste si supraiacent C5-C6 ( debord median de 3 mm fara compresie medulara). Spatii paravertebrale libere. Jonctiunea bulbo-medulara indemna.
Concluzii:
Debord discal C6-C7: discret compresiv medular si radicular omonim

Raspunsuri (1)

Utilizator21626279632

acum 2 ani

Toate elementele menționate în Ex RMN descriu un proces degenerativ întîlnit la peste 60% din pop**ația adulta >50 ani.
1.Ștergerea lordozei cervicale este data fie de procesul degenerativ și/sau contractura musculară paravertebrala cervicala. acestea pot fi sursa de dureri cervicale axiale.
adresa_web_filtrata presia(usoara) radiculara C7 ar putea fi pur și simplu asimptomatică sau...mai putin probabil poate determina dureri și parestezii ( furnicături... etc) la nivelul degetului mijlociu bilateral și/sau diminuarea forte musculare a extensiei cotului bilateral
3. Simptomatologia determinata de compresia medulara poate varia de la asimptomatic pina la tulbuburari specifice mielopatiei ( tulburări de echilibru și a coordonării mișcărilor, mers cu dificultate, diminuarea dexterității, etc). unele dintre aceste simptome pot fi determinate prin examen clinic iar altele constatate de către pacient.

În concluzie Gravitatea unui proces degenerativ este data de gravitatea simptomatologiei.