este de operatie???ma poate ajuta cineva

Hernie de disc Afectiuni coloana vertebrala

Postata de MembruMobileApp1498496812 cu 6 ani in urma.

Secvente: T2 tse sag, T1 tse sag, T2 tirm sag, T2 tse tra Rectitudine in plan sagital a coloanei lombare. Ușoară scolioză lombară dextroconvexă. La nivel L3-L4 : deshidratarea discului ; hernie discală (diametrul AP 8 mm) posteromediana ce comprima sacul dural. La nivel L4-L5 : deshidratarea discului ; voluminoasa hernie discală (diametrul AP 12 mm) ce comprima sacul dural si rădăcinile cozii de cal. La nivel L5-S1 : deshidratarea discului ; protruzie discală postero-mediana ce vine in contact cu rădăcinile S1 bilateral la emergenta din sacul dural. Corpii vertebrali lombari au înălțime si semnal in limite normale. Con medular cu semnal si poziție in limite normale. Traiecte serpiginoase cu semnal hiperintens STIR situate la nivelul regiunii hipodermice lombare – modificări congestive. Incidental, rinichi ‘in potcoava’ – variantă constituțională. Concluzii/Recomandări: Voluminoasa hernie discală la nivel L4-L5, ce comprima sacul dural si rădăcinile cozii de cal. Hernie discală la nivel L3-L4, postero-mediana ce comprima sacul dural.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.