Este caz de operatie sau exista si alte cai de a preveni operatia?

Hernie de disc

Postata de aurelian_relu cu 13 ani in urma.

Concluzii in urma unei examinare : RMN COLOANA LOMBARA NATIV : Hernie discala L5-S1, cu voluminos fragment intracanalar, ce comprima sacul dural si radacinile L5 si S1 stangii intracanalar.

Raspunsuri (1)

mary

acum 13 ani

Depinde ... daca sunt semne neurologice grave cum ar fi amorteli ,dureri pe picior pana la degete .parastezii ,sfatul meu este sa amani operatia cu cat mai mult posibil daca tratamentele conservatoare dau rezultate [fizio ,kineto ,acupunctura antiinflamatoare ]atunci e ok incearca totul pt ca dupa operatie nu ai sa mai fi niciodata ca inainte .ferestete de frig de efort , nu ridica greutati si fa gimnastica medicala pt a intari musculatura [nu sala ]ci exercitii speciale recomandate de kinetoterapeut ,sanatate multa