Dureri groaznice in zona lombara

Hernie de disc

Postata de dana_ali20 cu 12 ani in urma.

Buna seara! Ce tratament este recomandat pt dureri provocate de nervul sciatic, dureri lombare si picioare mai ales partea stanga, la un barbat de 30 de ani, mentionez ca a urmat deja un tratament cu injectii si a facut repaus dar fara efect. Astept raspunsul dvs. Va multumesc

Raspunsuri (9)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Se poate sa fie o hernie de disc. Mergeti la neurolog sau neurochirurg si faceti un RMN vertebral. Sanatate!

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rând sunt indicate exerciţiile fizice - fiziokinetoterapia. Acestea trebuiesc efectuate în afara episoadelor dureroase de intensitate mare şi sub îndrumarea unui kinetoterapeut.
În cazul lombalgiei acute sau cronice, tratamentul medicamentos trebuie întotdeauna avut în vedere alaturi de kinetoterapia adaptata. Acesta este reprezentat de:
1. AINS-antiinflamatoriile nesteroidiene (reprezintă medicaţia de elecţie în tratamentul lombalgiei acute). Acestea sunt prescrise odată cu apariţia durerilor. Administrarea AINS se poate face oral sau injectabil intramuscular, alături de un antialgic în formele dureroase majore.
2. Miorelaxantele (sunt prescrise sistematic atunci când se constată o contractura paravertebrală marcată).
3. Tratamentul chirurgical (infiltraţiile cu steroizi şi analgezice peridurale) reprezintă tratamentul de primă intenţie după eşuarea tratamentului conservator.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

inainte de orice forma de tratament, trebuie sa va prezentati la medic pentru re-evaluarea gradului de afectare la nivelul coloanei(radiografie coloana lombara, CT/RMN coloana lombara), deoarece in lipsa unui diagnostic corect nici tratamentul nu va efectul scontat.

va urez o zi buna

dana_ali20

acum 12 ani

Va multumesc pentru sfaturi. Voi reveni cu detalii cu analize

Alexandra Simion

acum 12 ani

buna ziua
Am 25 de ani si de un an jumate am o durere groaznica in zona fesei dreapta. Un prin diagnostic, lombosciatica bilaterala.
Am facut RMN, rezultatul : mica protuzie discala posterioara L4-L5 cu amprente durale paramediane, necompresiva radicular.
Rezultat electromiografie: semne de denervare activa in muschiul gastrocnemian drept (inervatie din radacina S1)
Concluzii ecografie fesa: fara leziuni musculare sau articulare, simptomatologia este compatibila cu sindrom piriform (neuropatie de incarcerare a nervului sciatic S1) sau cu o spondilita anchilozanta(articulatiile sacro-iliace fiind sensibile la presiune)
Toti medicii la care am fost pana acum, inclusiv neurochirurgul, au spus ca deplasarea discului e nesemnificativa si nu ma afecteaza cu nimic dar nu imi vine a crede pt ca durerea e mult prea groaznica deja.. si cu antiinflamator, arcoxia, si cu fizioteraptie, nu a trecut..
La RMN, articulatiile sacro- iliace au iesit ok, fara nici o problema, la analizele de sange la fel ok... astazi am fost la un consult la un reumatolog care m-a trimis sa repet analizele de sange sa vedem daca chiar e vorba de spondilita... si mi-a recomandat sa fac infiltratie cu diprofos...
Astept o parere, chiar nu mai stiu ce sa fac..

CRISTIAN

acum 10 ani

BUNA ZIUA!

EU MA CHINUI CAM CU ACEASI PROBLEMA .... S-A REZOLVAT CUMVA ? SFATURI ?

Alexandra Simion

acum 12 ani

buna ziua
Am 25 de ani si de un an jumate am o durere groaznica in zona fesei dreapta. Un prin diagnostic, lombosciatica bilaterala.
Am facut RMN, rezultatul : mica protuzie discala posterioara L4-L5 cu amprente durale paramediane, necompresiva radicular.
Rezultat electromiografie: semne de denervare activa in muschiul gastrocnemian drept (inervatie din radacina S1)
Concluzii ecografie fesa: fara leziuni musculare sau articulare, simptomatologia este compatibila cu sindrom piriform (neuropatie de incarcerare a nervului sciatic S1) sau cu o spondilita anchilozanta(articulatiile sacro-iliace fiind sensibile la presiune)
Toti medicii la care am fost pana acum, inclusiv neurochirurgul, au spus ca deplasarea discului e nesemnificativa si nu ma afecteaza cu nimic dar nu imi vine a crede pt ca durerea e mult prea groaznica deja.. si cu antiinflamator, arcoxia, si cu fizioteraptie, nu a trecut..
La RMN, articulatiile sacro- iliace au iesit ok, fara nici o problema, la analizele de sange la fel ok... astazi am fost la un consult la un reumatolog care m-a trimis sa repet analizele de sange sa vedem daca chiar e vorba de spondilita... si mi-a recomandat sa fac infiltratie cu diprofos...
Astept o parere, chiar nu mai stiu ce sa fac..

Fulgeru

acum 11 ani

in judetul bihor comuna Tileagd EXISTA multumita lui Dumnezeu o doamna care in 1-2-3 zile de masal face minuni . Eu ma mers la ea legat de o usa in duba dupa 29 de zile de tratament la spital si sun te 2 ani perfect sanatos

andu

acum 10 ani

unde mai exact o gasesc pe doamna ?