dureri de spate

Hernie de disc

Postata de chertes ilona cu 12 ani in urma.

buna ziua, de 2 luni ma durea spatele ingrozitor, mi-a amortit piciorul drept de la genunchi in jos, dupa consultatie mi-au zis ca am inceput de hernie disc, scolioza si discopatie lombara. am urmat fizioterapie, tratament cu injectii, antiimflamatoare, vitamine etc, durerea s-a mai lasat la ceafa, la sale ma mai doare, ceea ce ma deranjeaza e faptul ca piciorul drept e tot amortit si aceasta amorteala persista, saptamana viitoare urmeaza un consult la neurolog, rezultatul radiografiei e urmatoarea:scolioza lombara dextro-concava, sacralizarea vertebrei l5, usoara pensare pst. l5.s1, ce ma sfatuiti?

Raspunsuri (10)

laura

acum 12 ani

Eu zic sa consulti un neurochirurg si probabil iti va da sa faci si un Rmn,pt a se vedea exact ce este.oricum medicul o sa te sfatuiasca ce sa faci si ce tratament sa urmezi in urma consultului..

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

daca nu exista raspuns la tratament cu antiinflamtoare nonsteroidiene, antilagice si miorelaxante, in doze maximale timp de 4 saptamani, asociate cu fizio-kinetoterapie , se considera efectuarea unui RMN coloana lombara , ce permite vizualizarea hernierii nucleului pulpos (situat la nivelul discului intervertebral) si consult neuro-chirurgical. amortelile resimtite la gamba sunt expresia compresiei la nivelul nervului sciatic polpiteu extern (daca aveti si imposibilitatea de a merge pe calcai).

chertes ilona

acum 12 ani

nu pot merge nici pe varfuri nici pe calcai, amortelile vor trece cu timpu? saptamana viitoare urmeaza un consult neurologic!

Mihaela22120678

acum 12 ani

Pai daca mergeti la neurolog acesta va va lamuri mai mult decat o putem face noi aici pe site. Ar fi bine sa cereti si un bilet de trimitere la RMN de coloana lombara ( in caz ca nu va da el din proprie initiativa). Sanatate!

chertes ilona

acum 12 ani

multumesc!!!am ajuns azi la neurolog, mi-a prescris thiogamma, triovit tratament o luna!!!! va anunt de rezultate!

K. Lorena 42

acum 12 ani

Buna. Probleme de genul asta am avut si eu.
Dupa controale pe la medici si tratamente balneare si fixioterapie boala inca nu se ameliorase ci se agravase, devenea din ce in ce mai dificil sa ma ridic din pat sau de pe scaun. Cred ca am luat mai mult de o galeata de medicamente in 2 ani...

Si...m-am hotarat sa incep tratament naturist dupa cum urmeaza:
1.Bai de sezut de 2 ori/saptamana cu ceai de coada calului si urzica, cate un pumn din fiecare planta.

2.Masaj terapeutic de 1-2 ori/saptamana, dar dela profund si dureros, trebuie cautat un maseur cu experienta in hernie de disc sau coxartroza...deci unu bun si de regula batran, adica cu experienta.

3. Gimnastica in fiecare dimineata si seara cate 5-15 minute, gasesti exemple de gimnastica medicala pe net.

4.Medicatie strict naturista:
-Harpagophytum capsule cate 2 capsule cucel mult 10 min inainte de micul dejun si pranz
-Best Serrapeptase cate 1 de 3 ori pe zi cu o ora inainte de masa.
Best Hyaluronic Acid 2 capsule la 2 ore dupa cina.

Dupa 3 luni am facut radiografie la coloana si la colul femural si nu mai aveam nici o problema.

chertes ilona

acum 12 ani

multumesc mult pentru comentariu, exercitiile pe care le-am facut la fizioterapie le fac in fiecare zi de 2 ori, cum ati precizat si d-stra, amorteala la picior o mai am putin, in talpa. Am sa incerc si baia de sezut!!!! multumesc mult!!!!

mirela-marcela

acum 9 ani

As vrea sa iau legatura cu dv.,va rog mult scrieti-mi pe adresa [email protected]

Ady

acum 9 ani

Pana la urma ce tratament ati aplicat si cum va simtiti acum?

biro ecaterina

acum 9 ani

Eu am 3 hernii de disc de 13 ani c

el mai bun tratament inotul mai eficient decat orice antiinflamator