Dureri de spate

Hernie de disc

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

De ceva timp ma confrunt cu dureri de ceafa. Durerea este permenenta, insa uneori este foarte puternica... chiar insuportabila as putea spune. De-a lungul timpului am observat o crestere a intensitatii acestei dureri, iar acum cred ca este punctul maxim fiindca simt ca imi explodeaza capul. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, o recomandarea? Multumesc frumos.

Raspunsuri (1)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata Doamna,
Durerea provine de la nivelul coloanei cervicale, si este resimtita la nivelul gatului si al regiunii occipitale (ceafa), asociind dureri la palpare si o limitare a miscarilor. Este posibila o modificare de pozitie (exemplu: rectitudinea coloanei) sau de structura (spondiloza, hernie de disc, artroza cervicala) care poate comprima radacinile nervoase, inclusiv maduva spinarii etc. O contractie reflexa dureroasa a segmentelor vertebrale este frecvent intalnita la nivelul muschilor paravertebrali si poate fi responsabila de o deformatie a coloanei sau de o atitudine posturala anormala.

Este posibila o nevralgie Arnold care se manifesta cu dureri la nivelul cefei ce se distribuie de obicei unilateral. Va recomand initial efectuarea unei radiografii de coloana cervicala in cele doua incidente (antero-posterioara si profil), RMN de coloana cervicala si consult neurologic care va decide investigatiile urmatoare pentru precizarea diagnosticului. Tratamentul simptomatic il constituie antiinflamatoarele nesteroidiene cu administrare locala sau orala.