Dureri coccis

Hernie de disc

Postata de Julia98 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Sunt operata de hernie disc lombara l4-l5 in luna februarie a.c. Cred ca operatia a fost reusita, au disparut durerile totul ok. Dupa a 4-a luna au aparut dureri de coccis in pozitia sezut. Acestea persista indiferent de momentul zilei(dimineata, seara) atunci cand ma asez pe scaun. Deasemeni acum dupa 9 luni seara am dureri de gambe asemenatoare febrei musculare. Intrebarea este urmatoarea: este cazul sa ma alarmez sau acestea apar datorita oboselii? Vor disparea intr-o anumita perioada? Mentionez ca am respectat perioada de recuperare, 2 luni am stat cuminte, nici la momentul actual nu car greutati si nu fac efort fizic intens.
Astept un raspuns. Multumesc !

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Durerile de gamba pot fi consecinta insuficientei venoase ( fiind accentuate seara). Pentru calmarea durerilor de coccis puteti utiliza pentru cateva zile un antiinflamator; in cazul in care aceasta persista, este recomandat sa consultati medicu reumatolog/ortoped.
Durerea nou aparuta nu are legatura cu hernia de disc.

Iop

acum 8 luni

Buna ziua, cum ati rezolvat problema? Fix acelasi lucru îl pățesc eu de câteva zile, fiind operata de l4l5 de 3 luni. Mulțumesc! Sănătate multă!