Durerea este de la coloana ?

Hernie de disc

Postata de Melizanda cu 7 ani in urma.

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati.

Am efectuat un RMN pentru ca imi amortea talpa piciorului stang.Am efectuat tratament cu gabapentina, tiolin,vitalin, dar fara un rezultat total.Durere nu mai am in picior, ci doar amorteala.Inainte de RMN,am facut o radiografie la soldul drept, doctorita mi-azis ca e un inceput de coxartroza. De putin timp am dureri mari in soldul,coapsa, genunchiul drept. Genunchiul e rigid. Foarte usor cad pe jos.

Rezultatul RMN este urmatorul:

Prolaps discal incipient foraminal D10 – D11.
Prolaps discal global predominant stang L3 – L4 cu atingere radiculara L3 stanga.
Prolaps discal global L4 – L5 cu tendinta la atingere radiculara L4 bilaterala.
Leziuni suspecte corporeal D11 si L5 cu scleroza marginala si hiperseminal stir de la nivelul L5, dar fara fractura/tasare vertebrala actual.
Hiperplazie de ligament galben stang L5 – S1.

Nu inteleg despre ce e vorba.Este grava problema la coloana? Se poate vindeca?Cu ce ?
Multumesc frumos pentru raspuns

Raspunsuri (2)

CostinCosti

acum 7 ani

Si eu am avut o pb asemanatoare si la medic mi-a spus ca am coxartroza. Am inceput acum vreo 2 luni un tratament cu Tripernol. dupa o luna in care am luat pastilele de doua ori pe zi, m-am simtit un pic mai bine. incercati sa luati macar o luna, nu are efecte adverse, e facut din sp***aca verde si e natural. Multa sanatate!

Utilizator11707836087

acum 2 luni

Buna ziua, imi puteti spune va rog daca a avut vreun efect tratamentul cu tripernol?