DURERE LOMBARA

Hernie de disc

Postata de stramonium cu 10 ani in urma.

Buna ziua ! in urma unui examen irm-coloana lombara nativ segmente : sagital T1,T2 ,STIR, AXIAL T2, am primit urmatoarele rezultate:

Reducerea lordozei lombare.
Vertebre lombare cu morfologie in limite normale.
Modificari degenerative usoare subcondrale Modic II la nivelul L4-L5.
Discurile intervertebrale L3-L4, L5-S1 sunt usor reduse in inaltime,in discret hiposemnal T2.
Usoara protruzie discala paramediana L3-L4 cu discreta amprenta durala,fara conflict radicular evident.
Fragment discal detasat de la nivel L4-L5,de aproximativ 1,5/1 cm, migrat caudal intracanalar parasagital stg.cu importanta amprenta durala si conflict radicular L4 stg.
Canal rahidian de calibru normal.

Intrebarea mea este daca acest rezultat necesita interventie chirurgicala, sau ce tratament ar trebui sa urmez ?
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Medicul neurochirurg este cel care decide necesitatea interventiei chirurgicale, insa, cu mare probabilitate, aceasta nu va putea fi evitata.