durere lombara

Hernie de disc

Postata de basty78 cu 12 ani in urma.

buna ziua. de o saptamana am niste dureri foarte mari in zona lombara, dureri ce pleaca pe piciorul drept. Am fost la un doctor care m-a trimis sa fac rmn si radiografii, in urma acestora doctorul spune sa mai fac si un rmn cervical (mentionez ca nu ma doare gatul , nu imi amortesc bratele) pentru a vedea daca nu e o problema acolo s-au o problema neurologica. Durerile de spate zona lombara am mai avut dar nu asa grav. Nu m-am lovit in aceasta zona. As dori un sfat. de o saptamana iau cerebrex in urma caruia mi-a mai disparut durerea dar daca stau in picioare mai mult ma ia iar. multumesc anticipat.

Raspunsuri (6)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

parerea mea

acum 12 ani

Fa cum spune domnul doctor ca probabil stie ce spune.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

durerile descrise corespund unei radiculopatii (compresie a radacinilor nervoase la nivelul coloanei, printr-o herniere-deplasare a discului intervertebral). medicul curant poate indica fizio-kinetoterapie, medicament antialgic , antiinflamator (oral si aplicatii locale), musculo-relaxante.

basty78

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns si recomandari. din pacate doctorul curant nu a pus un diagnostic (pentru diagnostic cere rmn cervical si consider ca am fost radiat destul) si nici nu a recomandat nici un fel de tratament........

basty78

acum 12 ani

multumesc mult pentru raspuns dna dr. Din pacate doctorul curant nu a dat nici un diagnostic fara rmn cervical si nici tratament.........

basty78

acum 12 ani

multumesc mult pentru raspuns dna dr. Din pacate doctorul curant nu a dat nici un diagnostic fara rmn cervical si nici tratament.........