durere de spate

Hernie de disc

Postata de giani 4000 cu 12 ani in urma.

buna ziua an primu rand...am si eu o durere ce ma afecteaza de multa vreme si anume ma doare soldul stang si durerile se duc spre abdomen ba chiar jos an partea stanga ma doare dar nu tot timpul numai cand ma doare mai tare spatele am fac un ecograf abd si nu a iesit decat o problema la fiere dar asta e an dreapta si nu mai stiu ce sa cred mentionez ca stau f mult pe scaun sint sofer de taxi deci stau f mult si astept an masina si am si o problema cu greutatea...sper sa ma ajutati si pe mine daca se poate...

Raspunsuri (3)

mary

acum 12 ani

in primul rand datorita profesiei sunteti predispus la o afectiune a coloanei si apoi greutatea .trebuie consultat un medic ortoped pt excluderea unei afectiuni a soldului si apoi un neurolog pt recomandarea unui RMN in urma caruia se va pune un diagnostic ...simplele radiografii nefiind prea relevante si apoi daca aveti ceva probleme lombar pe langa tratamentul antiinflamator de la neurolog luati legatura cu un medic de recuperare pt tratament si kinetoterapie nu ar fi rau sa tineti si un regim pt a mai slabi in felul asta si durerea se va mai diminua .mancati trei mese pe zi in cantitati mici si paine doar la micul dejun 2 felii intre mese cate o gustare (fructe sau iaurt cu cereale )seara dupa ora 6-7 doar apa si eventual un fruct .mancarea sa fie gratar ,legume ,fara prajeli si mezeluri eventual doar o sunca sp***a de praga si branzeturi si lactate slabe cereale si fructe .cantariti-va o data pe saptamana si incercati acest regim si sigur o sa dati jos dar nu trisati cu pateuri si saorma .eu va doresc sanatate si aveti grija ca nu orice durere a coloanei are indicatie chirurgicala pt ca se poate si trata {operatiile sunt cu doua taisuri} .

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs durerea se datorează unei poziţii vicioase a corpului (statul prea mult timp în aceeaşi poziţie). Ar fi recomandat să schimbaţi din când în când reglajul scaunului de la maşină

giani 4000

acum 12 ani

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si am sa ancerc sa iau an considerare sfaturile dvoastra la modul practic ... va multumesc anca o data!!!