doresc un sfat

Hernie de disc

Postata de berb cu 12 ani in urma.

buna.am facut un rmn si am urmat diagnostic;discartroze etajate cu protruzie disc L3-L4,am fost la medic si a spus ca nu e de operatie dar am dureri pe picior permanente.Daniel33 danielstroe77

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Numai medicul neurochirurg care v-a examinat vă va putea da indicaţii despre modalitatea de tratament a afecţiunii d-vs

mary

acum 12 ani

nu ar fi rau sa faci tratament balnear ,fizioterapie ,kineto si acupunctura pt dupa diagnostic nu esti de operat si nici daca te vei opera nu te vei simti mai bine in timp durerile vor reveni pt exista o degenerare acolo mai bine trateaza-te .

lotte

acum 12 ani

operatia nu este o solutie,sau nu cea mai buna!eu am trei,2007,2008,2010,asta nu inseamna si ca ma simt bine.totul e la fel ca inainte.singurul care a dat rezultate favorabile a fost tratamentul balnear de la eforie,sase luni am fost ok.sfat-operatia ultima pe lista de optiuni!

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

dupa cum s-a scris si mai sus, doar medicul curant care v-a spus acest diagnostic va poate indruma corect. de obicei in astfel de afectiuni daca nu sunt diagnosticate de la inceput intr-un stadiu avansat, se incepe cu tratamentul medicamentos, si apoi daca acesta nu este eficient, se modifica/completeaza acesta si in ultima instanta se ajunge la operatie daca tratamentul medicamentos nu controleaza suficient simptomele. trebuie sa respectati intocmai indrumarile medicului curant, deoarece nu toate afectiunile coloanei vertebrale sunt ameliorate de fizio/kinetoterapie sau alte proceduri, ba mai mult pot fi si agravate.

va urez o seara buna