Doar operatie?

Hernie de disc

Postata de angidan cu 12 ani in urma.

Ce pot face pentru a scapa de hernie de disc cervicala C6-C7 compresiv radiculara stanga?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Problema dumneavoastra tine de patologia neurochirurgicala, prin urmare doar medicul specialist poate decide cat de mare este gradul compresiei si daca tratamentul include operatia chirurgicala sau nu.
Printre alte masuri de tratament intra: recuperarea fizicala -exercitii stabilite de medicul de specialitate- pentru a minimaliza durerea, imbunatatirea mobilitatii coloanei cervicale-, purtarea unui guler cervical este indicata, injectiile epidurale cervicale, blocarea nervoasa a radacinii afectate, asministrarea de antiinflamatoare, toate acestea fiind indicate de aspectul imagistic al herniei.

angidan

acum 12 ani

Va multumesc!...bratul stang imi este amortit pana la degete,cu dureri si totusi activ(cu forta). Mi s-a indicat operatie(de catre medic neurochirurg) si ca eventuale tratamente de recupereare mai rau imi fac!

Alexa

acum 12 ani

si eu am aceeasi problema si exercitiile de la kinetoterapie imi fac foarte rau si fiecare progres se pierde din cauza asta . Nu stiu daca operatia e singura solutie ...insa e chinuitor sa traiesti asa.