Discopatie cervicala

Hernie de disc Discopatie

Postata de Florentina6789225 cu 12 ani in urma.

in urma unor simptome destul de ciudate am facut un RMN al carui rezultat este urmatorul:
Rectitudine de profil a coloanei vertebrale cervicale.
Coloana verticala lombara prezinta curburi normale.
Corpurile vertebrale cervicale si lombare prezinta numar, forma si pozitii normale. Platourile vertebrale au contur net.
Maduva spinala cervicala prezinta traiect, diametre, morfologie si semnal in limite normale.
Discul intervertebral C6-C7 proemina dorsal, amprenteaza maduva spinala, ingusteaza recesurile laterale si prezinta un fragment de 23/73mm protruzat paramedian in dreapta, compresiv pe radacina C7 dreapta.
Discurile L4 si L5 au semnal hipointens T2, inaltime pastrata si bombeaza dorsal, amprenteaza sacul dural si sunt tangente la radacinile din recesurile laterale, fara efect compresiv radicular.
Modificari inflamatorii la nivelul articulatiilor interapofizare L3-L4, L4-L5, si L5-S1.
Concluzii:
Protruzie posterolaterala dreapta la C6-C7 cu efect compresiv radicular
Protruzii postmeridiene la L4 si L5 fara efect compresiv radicular.

Daca imi poate spune cineva care este gravitatea situatiei si, daca pina la solutia chirurgicala mai este de facut ceva prin fizioterapie, kinetoterapie, acupunctura, etc.
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

mary

acum 12 ani

Care sunt simtomele acelea ciudate care le ai ?Sunt grave ?Sa faci tot posibilul sa tratezi problema conservator adica toate tratamentele posibile, schimba-ti modul de viata, atata timp cat exista doar durere si ceva amorteala fara deficit neurologic trateaza-te .ordinea este urmatoarea ...Medic familie -neurolog -medic recuperare -kinetoterapeut si si neurochirurgul in ultima faza cand doamne fereste nu dau rezultate tratamentele conservatoare pe care sa le faci si sa respecti anumite reguli adica miscare nu ridici grutati ,nu stai in frig ,iei antiinflamatoare ,faci recuperare medicala si kineto,slabesti daca e cazul ,nu faci eforturi prelungite,acupunctura de doua -trin ori pe an cate 10 sedinte la un medic chinez (gasesti pe net ).operatiile nu fac foarte bine in toate cazurile uneori cam handicapeaza de aceea nu te avanta .multa sanatate.

emilia

acum 10 ani

buna florentina , cum ai rezolvat pana la urma cu discopatia? am si eu discopatie ervicala vertrebrala C7 , te rog raspundemi pe adresa de email [email protected].