dexametazona

Hernie de disc

Postata de nicoleta marioara cu 11 ani in urma.

buna sunt nicoleta am 37 de ani si de curand am aflat ca am hernie de disc cervicala(c5-c6) am urmat un tratament cu dexametazona (2 injectii pe zi de 8mg fiecare),mydocalm, omez, milgama si as dori sa imi spunet dupa cat timp de la incetarea tratamentului cu dexametazona pot manca sarat.Va multumesc!

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este important ca pe dureata tratamentului sa nu consumati sare si eventual 2-3 zile post-tratament.

petrescu marian

acum un an

buna ziua daca am loat dexmatezona 4 mg doar 3 zile ultima pastila cu 11 ore in urma trebuie sa fac o pregatire pentu colonoscopie adica sa beau fortrans credeti ca afecteaza multumesc

barbu daniela

acum 10 ani

Buna,sunt Daniela si as dori sa stiu dupa cat timp se poate repeta tratamentul cu dexametazona injectabila ?Mama mea in varsta de 74 ani are o tumora pe creier si pentru a scadea presiunea ce o exercita, tumora, pe creier i sa prescris dexametazona 5 zile 2 fiole de 8 mg pe zi si apoi 10 zile 1 fiola pe zi.Nu stiu ce sa fac in cazul in care mai apar crize ,mama ,nefiind transportabila fiindca are bazinul fisurat.Va multumesc.

veronica

acum 8 ani

Cat timp pot face injectii cu dexamethazona? 1 / saptamana. Afecteaza daca fac perioada lunga?

Ana calota

acum 8 ani

Si te simti bn din ele.am si eu un frate cu hernie

Ionela chiva

acum 8 ani

Bună ziua!urmez un tratament cu dextametazona,am auzit ca te îngrași de la aceste injecții, voiam să va întreb daca este adevărat!va mulțumesc!

ionut

acum 8 ani

Da Ionela,te ingrasi si iti creste pofta de mancare,sunt din grupa steroizilor,acum depinde cat timp o sa faci aceste injectii.