cum se trateaza pseudomonas aeruginosa instalat la coloana ?

Hernie de disc Tuberculoza oculara

Postata de Roxana89 cu 13 ani in urma.

Am facut operatie de hernie de disc in 2008, dar am contactat din sala de operatie pseudomonas aeruginosa. De atunci ma chinui foarte mult, iar in octombrie 2010 hernia a recidivad, iar acum la ultimul RMN nu se stie daca este doar inflamat foarte mult locul sau este piocianic. Azi 16.02.2011 am fost sa-mi recoltez sange in vederea stabilirii nivelului de leucocite din corp. Sunt multe de spus dar eu am scris doar esentialul. Intrebarea mea este urmatoarea: cum pot sa scap de acest Pseudomonas aeruginosa?

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 13 ani

În cazul infecţiei cu Pseudomonas aeruginosa se utilizează de obicei asociaţii de subst. antimicrobiene, deoarece apar tulpini rezistente dacă se foloseşte un singur antibiotic.De obicei se foloseşte asociaţia dintre o penicilină (ticarcilină, piperacilină) cu un aminoglicozid (gentamicină, tobramicină sau amikacină). Dintre preparatele mai noi se folosesc aztreonamul, imipenemul, noile quinolone şi cefalosporine (ceftriaxon, ceftazidim).

Roxana89

acum 13 ani

Am luat aproape 3 luni zi de zi ceftriaxon, dar leucocitele nu scadeau foarte mult. Am oprit tratamentul deoarece am dureri de stomac, cu toate ca am luat si pansament gastric.
Nu pot sa i-au medicamente pe baza de penicilina, gentamicina sau ampicilina deoarece sunt alergica.
In cazul in care nu poate fi eliminat din corp ce consecinte sunt?

Medic Epuran

acum 13 ani

Consecinţele cele mai grave sunt reprezentate de septicemii (cu apariţia de necroze hemoragice, datorită infectării peretelui arteriolelor cu formare de coaguli infecţioşi ,care trombozează vasul) şi pneumonia necrozantă. Acestea două, totuşi, nu sunt frecvente. Alte consecinţe mai puţin grave sunt reprezentate de infecţii urinare, infecţii în sfera ORL şi infecţii oculare.

valli

acum 13 ani

eu am fost la spitalul militar cu un rmn facut in germania si dct de acolo ma banuiesc de tbc la coloana (l4-l5)sfatul lor este sa ma desfaca si dupa aceea sa vada exact cei acolo !! aveti un alt sfat pt mine ???

valli

acum 13 ani

imi cer scuze ..din pacate am mai trecut si pe la un domn dct care ma imobilizat in gips 3 sapt dar din pacate ma simt tot rau !!adica inca sant stramb si am dureri.

tescoveanu niculina

acum 8 ani

Va rog frumos ajutatima si pe mine cu un raspuns .Fetita mea a facut operatie la cap tumoara. Si a luat din spital pseudonosa aeruginosa biooceanicul. A facut si injectabil cu ceftamizina si tavanic dar nu a scapat suntem disperati.

Adriana

acum 8 ani

Bună ziua. Puteți incerca și imunizarea cu ImunoInstant de la Romvac. Contine imunoglobuline pentru mai mulți agenți patigeni printre care si pseudomonas aeruginosa. Produsul are o singura contraindicatie si anume alergia la ou. E produs 100% romanesc.

Simon31

acum 5 ani

Buna seara în cazul în care ai reușit să te vindeci te rog dă-mi mai multe informații. Pot fi găsit și pe 0731381183 .. sint intro situație asemănătoare si sint disperat.