Cum se poate trata fara operatie....

Hernie de disc

Postata de IOnutzoctavian cu 10 ani in urma.

Bunaziua.Sa incep povestea in luna octombrie 2013 am simpiti primele simptome (ca si cum as fi avut febra musculara doar in spatele coapsei piciorului drept) nu am bagat de seama si dupa o luna jumatate m-am dus la medicul de familie care mi-a prescris niste aulin midocalm si o vitamina c leam luat timp de doua sapt si tot nu a trecut sa agravat intretimp.. a inceput sa coboare pana la talpa ..Dupa ce am terminat tratamentul am luat reumabloc 1 luna dar tot nu trecea .Ajunsesem in stadiul in care nu mai puteam sta jos si schiopatam..Apoi am inceput cu fiizioterapia si kinetoterapia 10 sedinte in decembrie sa ameliorat dar nu a trecut (kineto fac zilnic acasa)dupa care in februarie iar am facut 10 sedinte de fizio plus masaj si acum ma doar in spatele genunchiului (ma inteapa) si ma mai inteapa putin in spate la mijloc....Ce pot sa mai fac sa ma recuperez?si cam in cat timp ma recuperez? necesit totusi o operatie?precizez ca dupa doctorita am discopatie lombara s1l5

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul reumatolog pentru evaluare; posibil sa fie nevoie de efectuarea unui RMN- pentru a identifica tipul leziunii ..

IOnutzoctavian

acum 10 ani

Si doar prin kinetoterapie oare nu se poate reface?(am citit pe net ca hernia se reface singura) precizez ca se aude un pacanit interior pe la mijloc cand ridic piciorul stang dar culmea e ca nu ma doare:)...

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, multe hernii de disc sunt tratate conservator: antiinflamatoare, antalgice, fiziokinetoterapie si masa.

IOnutzoctavian

acum 10 ani

ok multumesc si cam in cat timp ar trebuii sa treaca aproximativ.........1 2 3 luni?mi-a zis un doctor ca se reface cu un milimetru pe zii...

IOnutzoctavian

acum 10 ani

ok multumesc si cam in cat timp ar trebuii sa treaca aproximativ.........1 2 3 luni?mi-a zis un doctor ca se reface cu un milimetru pe zii...