cum pot trata lombosciatica si hernia de disc

Hernie de disc

Postata de giugudica cu 13 ani in urma.

am lombosciatica si hernie de disc, operata de3ori si nu ma simt bine deloc.Ce sfat imi puteti da,ce se mai poate face/?De cind m-am operat prima data iau zilnic antiinflamatoare si calmante deci de3ani,am facut si nise la stomac din cauza lor,am facut si recuperari si degeaba,ma simt bine vreo2-3luni iar apoi se acutizeaza durerile,si ce ma deranjaza cel mai tare este faptul ca, obosesc f .repede si ramin blocata si nu ma pot misca

Raspunsuri (10)

Alina Iatan, recuperare medicala

acum 13 ani

buna ziua! trebuie sa mentionati daca herniile au fost in acelasi loc, sau la nivel diferit, daca operatia a fost la acelasi disc, ce inseamna ca ati facut recuperarea si nimic... pt ca dupa parerea mea ordinea ar fii urmatoarea: tratament de recuperare, daca nu se amelioreaza si rmn-ul arata ca trebuie interventie chirurgicala, se intervine chirurgical , iar apoi de a doua zi se incepe recuperarea la pat constand in gimnastica medicala, gimnastica care trebuie continuata tot restul vietii, de 2-3 ori pe saptamana! se poate face si un usor masaj al spatelui o data pe saptamana pentru a ajuta musculatura spatelui sa se relaxeze, si asa cu siguranta vom avea rezultate bune! sanatate multa si fara medicamente!
cu drag, Alina Iatan.

valicohai

acum 13 ani

Daca nu faci nimic altceva, decat astepti urmatoarea operatie, o sa ajungi grav din pacate. Fara suparare, dar vezi ce-ti spune si d-na dr Alina.Fara medicamente!
Ce-ti fac medicamentele? Inlatura senzatia nu si cauza.Tu trebuie sa actionezi la cauza: hernia! Eu am resit sa scap de o dubla hernie fara operatie. Din pacate, cel putin la noi, lumea alearga repede la operatie si chiar daca un medic ii spune ca nu e operabil, atat alearga si-atat se zbate pana-l gaseste pe cel care-l opereaza. Apoi post-operator nu face nimic si RECIDIVEAZA. Mare atentie la greutate, alimentatie, miscare(cel mai bun exercitiu este sa faci o plimbare de 3km seara).Daca te intereseaza si ma contactezi pot sa-ti dau niste sfaturi utile si o metoda de dezinflamare naturala ca sa nu-ti mai distrugi stomac, ficat, rinichi si altele.Ma gasesti pe [email protected] sau 0733075284.MULTA SANATATE

alex

acum 10 ani

man este o p***ae practica\\\\

nicoleta timisoara

acum 10 ani

buna! sotul meu a facut rmn si are hernie de disc! pe langa asta are si un psoriazis extins pe aprox 70 % pe suprafata corpului. vreau sa fiu cat se poate de scurta,de credibila si la subiect!! nu recomand operatia! sotul meu s-a vindecat si de hernie si mai ales de psoriazis (va pot trimite si poze daca nu ma credeti) cu HIRUDOTERAPIE!!!! poate daca imi spunea cineva as fi fost reticenta dar vazand cu ochii mei pe sotul meu care pur si simplu se zvarcolea de durere si acum poate sa si alerge usor....e incredibil!!!totul s-a rezolvat intr-o luna si jumatate! de doua ori pe saptamana lipitori, masaj si ELONGATII. aveti grija ce alegeti! operatia sa fie ultima solutie!!sanatate!!

Loredana Dediu

acum 10 ani

Buna ziua, sotul meu are aceeasi problema si sufera de ceva timp si...ac***a in vedere ca locuim in Londra aici nu ne spune nimeni nimic.A fost la ugenta ia dat antiinflamatoare si un gel de uns in locul durerii si atat.A fcut si RMN si nu primit nici un raspuns.Iar acum el se simpte din ce in ce mai rau, I s-a lasat durerea in picior si aproape nu mai poate merge.lar la operatie nu vrem sa ne gandim.De aceea va rog din suflet spuneti-mi mai exact ce tratament sa ia si ce trebuie sa faca.Va rog sa-mi raspundeti cat mai repede!!! Va multumesc.Loredana.

vlad

acum 9 ani

Am fost diagnosticat acum 2 luni cu spondilolistezis L5- S1 de 3 milimetri, inceput de osteofite, modificari discartrozice, fara hernia, sau compresii.Mi s-a spus ca nu e de operat, calmante, fizioterapie, etc, dar nu prea ma simt grozav.O sa raman cu durerile toata viata ? Spondilolistezisul asta evolueaza ?

Balan mihai

acum 7 ani

comam lombosciatica si hernia de disc l5, tratamentul cu ains nunuai are efect cei de făcut?

Balan mihai

acum 7 ani

comam lombosciatica si hernia de disc l5, tratamentul cu ains nunuai are efect cei de făcut?

MembruMobileApp150330210428301

acum 6 ani

Buna ma intereseaza si pe mine daca se poate.

Utilizator21539892437

acum 5 ani

Coloana, reprezinta axul central al vietii fiecarei persoane. Orice afectiune la nivelul ei, reprezinta ceva. Faptul ca e in zona lombara, indica o problema inradacinata la nivel de stabilitate (financiara, incredere in sine etc), care are radacini trecute. foarte problabil, a lipsit incurajarea si stimularea creativitatii. La randul ei a fost afectata dorintele si ai ajuns sa le reprimi. Aceasta reprimare si negare de fapt a vietii cu provocarile ei, a dus la separare (hernia de disc). O parte din tine, doreste sa avanseze, iar cealalta este blocata in frica si cauta cu disperare zona de siguranta. Acestea sunt agregate psihice interne, in general mostenite din tata in fiu pentru a fi constientizate prin urmare eliberate. Cauza spirituala este adanca, foarte probabil a inceput in intervalul 3-5 ani, dar mai preponderent si-a facut simtita prezenta in intervalul 8-12 ani. Aceset probleme sunt purtate de catre individ din alte vietii, iar cautarea lor se poate face prin intermediul parintilor. La randul lor, acestia au refuzat a avansa. Nu e vorba a blama, blamarea este fata de sine, cei din exterior reprezinta doar modul nostru intern cum suntem structurati. Odata cauza inteleasa, apare si vindecarea. Se spune ca manifestarea bolii este inceputul vindecarii, dar personal consider ca durerea vine pentru a ne atrage atentia sa cautam cauza. Odata cauza descoperita si inteleasa in timp va aparea si solutia de vindecare. Dat fiind ca sunt cauze multiple, care se ragasesc inclusiv in refularile parintilor si refuzul de a accepta provocari, descoperirea cauzelor este anevoioasa, prin urmare si vindecarea este anevoioasa. Ca inceput de tratament: discutii cu parintii ce si-au dorit ei sa faca in viata si nu au facut. Ce si-au dorit ei de la tine sa faci. Ce ti-a dat prin cap sa faci si nu ai putut, te-ai codit/ Unde in viata ta ti-ai dorit, ai simtit sa faci un pas, si totusi, in ultimul moment te-ai retras?