Coloana.......

Hernie de disc

Postata de Tabry cu 14 ani in urma.

Am dubla hernie cervicala fara compresie, hernie lombara cu compresie la L4 si doua hemangioame : la C1 (5mm) si la T6 (16mm). Ma deranjeaza mult faptul ca am toata partea stanga amortita , iar mana stanga nu prea o pot folosi si chiar se stramba cand si cand (nu am hipocalcemie). Durerile sunt uneori insuportabile....... Ce as putea face?

Raspunsuri (7)

floryny

acum 14 ani

Ai putea merge la medic pentru un tratament adecvat. Nimeni nu-ti va da aici pe forum un tratament pt. ceea ce ai. Medicul te consulta si apoi tot el stabileste ce este bine pt tine. Mult noroc!

Tabry

acum 14 ani

Multumesc frumos Floryny!
Va trebui sa-mi fac curaj......

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

In acest moment exista compresie pe radacina nervoasa la nivel lombar L4, C1 si T6 ceea ce explica simptomatologia d-voastra. se recomanda consultul medicului neurochirurg in vederea oportunitatii interventiei chirurgicale.

cris

acum 14 ani

interventia chirurgicala este singura solutie....cu cat amani interventia, cu atat iti agravezi situatia....o spun din propria experienta. Recent am fost operata de hernie de disc si ma simt bine.Durerile inainte de operatie erau deja insuportabile.

mari

acum 14 ani

mam trezit dimineata bine dispusa nu aveam nimic. Mam intors in dormitor sa/mi fac patul si mam aplecat nu stiu cum si parca ma secerat la mijloc cu ceva de durere am ingenunchiat si nu am putut sa ma ridic de jos usor mam rostogolit in pat
in acea zi nu mam putut ridica din pat incercam si parca ma taia la mijloc
dureri pe picior nu am numai in zona lombara
ce poate fi aceasta durere cum sa o numesc
si cind stau pe scaun doar sa mananc simt ca se taseaza ceva

marga

acum 14 ani

Buna seara,sant operata de hernie L5-S1in anul 2008 si in urma acestuia m-am ingrasat f.mult as vrea sa-mi rasp. un medic fiindca as vrea sa-mi cumpar un aparat de slabit care sa ma ajute si la coloana.Am auzit de aparatul AB ROKET CARE NU SOLICITA COLOANA SI NICI CAPUL .Va multumesc

DIANA

acum 14 ani

NU ab roket! Am luat noi ca avem dureri de coloana ca tot omu la peste 45 de ani, si la fel am zis ca nu solicita.... In acel moment nu ne durea nimic, dupa primele exercitii intr-o seara ne-a durut tare coloana zile la rand si pe mine si pe sot! Solicita!Aparatul l-am dat...