Coloana logbara nativ

Hernie de disc

Postata de danabe cu 11 ani in urma.

Ce inseamna coloana logbara nativ ?
Am fost diagnosticata la rmn protuzie discala posterioara l5-s1 fara intersectare radiculara

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil va referiti la termenii: coloana lombara, care a fost investigata prin RMN fara a se utiliza substanta de contrast ( adica nativ).

danabe

acum 11 ani

da, a fost realizat rmn-ul fara solutie de contrast.

danabe

acum 11 ani

ce inseamna diagnosticul?si cat de grav este?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este vorba de o hernie de disc la nivel L5-S1, adica hernierea nucleului pulpos a discului vertebral dintre cele 2 vertebre ( nucleu pulpos se afla in discul dintre vertebre); aceasta herniere poate sa aiba contact sau nu cu radacinile nervoase dand nastere durerilor lombare si de membre inferioare. In cazul de fata, hernia de disc nu vine in contact cu radacinele nervoase.