Ce înseamnă următorul rezultat de la RMN?

Hernie de disc

Postata de Utilizator11725136095 cu 3 saptamani in urma.

1. "La nivelul L4 există debord discal circumferential, cu amprentare durala și tangenta radiculara bilateral în reces."
2. "La nivelul L5 există debord discal circumferential, cu minima amprentare durala fără atingere radiculara."
Iar la concluzii mi-au scris: "Aplatizarea lordozei lombare. Incipiente dicopatii lombare inferioare".

Mulțumesc anticipat, pentru răspuns!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Rezultatele RMN-ului indica semne de degenerare a discurilor intervertebrale.

1. "La nivelul L4 exista debord discal circumferential, cu amprentare durala si tangenta radiculara bilateral in reces." - Acest rezultat arata ca discul intervertebral din zona L4 (a patra vertebra lombara) se extinde dincolo de limita normala (debord discal circumferential). Extinderea acestui disc afecteaza membrana care inconjoara maduva spinarii (amprentare durala) si atinge radacinile nervoase care ies din maduva spinala (tangenta radiculara bilateral in reces).

2. "La nivelul L5 exista debord discal circumferential, cu minima amprentare durala fara atingere radiculara." - Discul dintre a cincea vertebra lombara (L5) si sacrum se extinde de asemenea dincolo de limita normala, dar intr-o masura mai mica (minima amprentare durala) si nu pare sa afecteze radacinile nervoase (fara atingere radiculara).

Concluziile indica o aplatizare a curburii normale a coloanei vertebrale in partea inferioara a spatelui (aplatizare lordozei lombare - scaderea curburii normale a partii inferioare a coloanei departe de forma de “C” normala) si semne timpurii de degenerare a discurilor intervertebrale (incipiente discopatii lombare inferioare - discuri intervertebrale din partea inferioara a coloanei vertebrale care incep sa se degradeze)

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/boala-degenerativa-a-discului-intervertebral_1659
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/deviatiile-patologice-ale-coloanei-vertebrale_1644

Va dorim multa sanatate!