ce ma sfatuiti?

Hernie de disc

Postata de geanina97 cu 14 ani in urma.

buna seara,
sunt operata de 4 ani de hernie de disc.recuperarea a decurs normal si ma simt foarte bine dupa operatie.
mi s-a spus ca singurele exercitii fizice pe care le pot face sunt innotul si ciclism,dar am citit de curand intr-o revista de specialitate ca sunt permise orice tip de exercitiu fizic.
vreau sa merg la o sala de fitness pentru a pierde cateva kilograme si pentru tonifiere. credeti ca pot face orice tip de exercitiu fara a ma teme de vre-o complicatie si daca nu,ce anume am voie sa fac?
va multumesc.

Raspunsuri (3)

raluca

acum 14 ani

Buna,
Parerea mea este daca vrei sa mai dai kilograme jos, ar fi indicat sa mergi mult pe jos, iti poti cumpara o bicicleta medicinala care este mai indicata pentru tine decat sa mergi la sala. Si apoi, ar fi bine sa te mentii. Incearca sa ai o dieta mai stricta pentru a nu te mai ingrasa; bicicleta la o intensitate usoara si mersul pe jos nu-ti pot face niciun rau, dar mare atentie la alimentatie in primul rand! Sanatate

Sheila

acum 14 ani

dc nu mergi sa ceri parerea unui fizioterapeut, cred ca iti poate zice ce e bine si ce nu si poti invata si niste exercitii noi
Numai bine

Ania1968

acum 13 ani

Buna ! Sunt interesata sa stiu daca ai si lucrat dupa interventia chirurgicala .
Si eu sunt operata din anul 2006 , am continuat sa merg la serviciu , sunt contabila si stau deci foarte mult timp pe scaun si am niste dureri ingrozitoare ( chiar daca fac fizioterapie , masaj , gimnastica medicala etc .)